Radośnie i kolorowo w koronach z papieru

Jan Hlebowicz

publikacja 06.01.2013 20:49

‒ Orszak Trzech Króli nie jestem marszem „za” ani manifestacją „przeciw”. Łączy, a nie dzieli ‒ mówi Łukasz Balwicki, współorganizator.

Kacper, Melchior i Baltazar ‒ reprezentanci Europy, Azji i Afryki Kacper, Melchior i Baltazar ‒ reprezentanci Europy, Azji i Afryki
Jan Hlebowicz/GN

Już po raz trzeci, 6 stycznia w Gdańsku, tysiące osób wzięły udział w Orszaku Trzech Króli. Uczestnicy pochodu, w samo południe, po wspólnie odmówionej modlitwie „Anioł Pański”, wyruszyli sprzed Kaplicy Królewskiej.

Wolontariusze i harcerze rozdawali chętnym papierowe korony, a także śpiewniki z kolędami. ‒ Przygotowaliśmy także specjalną wersję śpiewnika jako aplikacji, możliwej do ściągnięcia na komórkę ‒ wyjaśnia Łukasz Balwicki. Ponadto chłopcy otrzymali miecze, a dziewczynki nałęczki przygotowane przez Szkołę i Przedszkole „Fregata”.

‒ Śpiewniki i korony dodają orszakowi atmosfery święta. Święta rodzinnego. Atrakcyjnego dla mnie i mojego męża, ale także dla naszej córeczki Uli ‒ twierdzi Monika Bronowicka.   

‒ Uwielbiamy walczyć na miecze, które kojarzą nam się z władzą i przygodą ‒ przyznali Agnieszka i Arkadiusz Sadowscy. 

Orszak poprowadzili Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. W postać Melchiora wcielił się dyrektor gdańskiego ZOO Michał Targowski, rola Kacpra przypadła w udziale Adamowi Hlebowiczowi, dyrektorowi Radia Plus.  Baltazarem ‒ reprezentantem Afryki został Nigeryjczyk Larry Okey Ugwu, na co dzień  dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Przemierzali oni gdańskie ulice na koniach, ubrani w bogate i kolorowe szaty.

Przy Złotej Bramie trzej monarchowie złożyli wizytę Herodowi, którego odegrał Florian Staniewski, aktor Teatru Wybrzeże. Przy Ratuszu Głównego Miasta doszło do spektakularnej walki między Aniołami a Diabłami. Widowisku z elementami teatru ognia oraz z udziałem aktorów poruszających się na szczudłach z zapartym tchem przyglądały się całe rodziny.

Pod Zieloną Bramą odbył się koncert kolęd, który poprowadził chór „Gryf”. Tuż obok, przy żywej szopce, uczestnicy Orszaku mogli oddać hołd Świętej Rodzinie.

‒ Parada Niepodległości, Misterium Męki Pańskiej, a także dzisiejszy Orszak Trzech Króli to inicjatywy zorganizowane przez Stowarzyszenie SUM. Są to w pełni oddolne, obywatelskie, społeczne akcje. W żaden sposób nie inicjowane przez urzędników ani hierarchów kościelnych. One w znakomity sposób integrują ludzi, budują wspólnotę mieszkańców Gdańska ‒ mówi „Gościowi Niedzielnemu” Kuba Gorski, współorganizator.

Patronat nad gdańskim Orszakiem objęli arcybiskup Sławoj Leszek Głódź oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie SUM, Stowarzyszenie Skwer, Szkoła i Przedszkole „Fregata” oraz Stowarzyszenie „Lokomotywa”.