Gdańsk w walentynki

Jan Hlebowicz

publikacja 14.02.2013 15:25

‒ W Gdańsku na wszystkich "trafionych strzałą Amora" czeka w dniu św. Walentego wiele atrakcji ‒ zapewnia Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Zakochani przypinają kłódki do gdańskiego Mostu Miłości na znak nierozerwalnego związku Zakochani przypinają kłódki do gdańskiego Mostu Miłości na znak nierozerwalnego związku
Jan Hlebowicz/GN

Na ulicach miasta pojawi się zabytkowy Ikarus, który będzie kursował na trasie Wrzeszcz PKP – Dworzec Główny w godzinach od 17:00 do 22:00. Autobus będzie miał specjalny walentynkowy przystanek tuż obok Lodowiska Miejskiego, na którym o godz. 19:00 rozpocznie się impreza zatytułowana „Walentynkowy zawrót głowy”.

Gdański Archipelag Kultury zaprasza o. godz. 18:00 na Walentynki w Domu Sztuki GAK (ul. Stryjewskiego 25). W ramach imprezy odbędzie się specjalny koncert utworów tematycznych związanych ze świętem zakochanych.

Miłośnicy muzyki mogą odwiedzić także Teatr w Oknie (ul.  Długa 50/51), gdzie o godz. 19:00 z koncertem wystąpi Trio Blueberry z Danii. Blueberry to darkpopowy, elektroniczno-akustyczny projekt muzyków jazzowych z duńskiego środowiska Carl Nielsen Academy of Music. ‒ Trzy wyraziste osobowości i trzy odmienne kultury łączą się w intymnym akcie opowiadania za pomocą muzyki ‒ zachęca Piotrowski.

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta to właśnie Gdańsk zdaniem internautów jest najromantyczniejszym miastem w Polsce. W rankingu zorganizowanym przez firmę Home Broker na portalu Facebook nadmotławskie miasto zdobyło niemal połowę z 15 tys. oddanych głosów.

Ranking przygotowany został z okazji Walentynek. Jego autorzy zapytali użytkowników portalu społecznościowego, które polskie miasto jest według nich najbardziej romantyczne. Gdańsk, na który zagłosowało 49,6 proc. internautów znacznie wyprzedził konkurencję. Drugie miejsce w rankingu zajęło Zakopane ( 10,4 proc. głosów), trzecie ‒ Kraków (9,7 proc. głosów) i Kazimierz Dolny (8,4 proc. głosów). Pierwszą piątkę zamyka Wrocław z 5,8 proc. głosów.

Walentynki niesłusznie bywają stawiane w jednym rzędzie z Halloween, jako kolejny eksportowany produkt kultury anglosaskiej. 14 lutego wspominany w kalendarzu liturgicznym św. Walentego, od którego imienia pochodzi nazwa święta. Został on ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI.