Okienka na świat

Jan Hlebowicz

publikacja 27.03.2013 16:12

‒ Ważne jest, aby proces odkrywania i uczenia szacunku dla inności rozpocząć od najmłodszych lat ‒ mówi Monika Bąkowska-Łajming z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Okienka na świat Zajęcia z najmłodszymi prowadzi Grupa Opowiadaczy "Łowcy Słów" Jan Hlebowicz/GN

W NCK 26 marca odbyły się warsztaty edukacyjne dla najmłodszych poświęcone kulturze arabskiej pt. „Arabia i sen Maharadży”. Zajęcia wpisują się w cykl spotkań dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat pt. „Okienka na świat”, które są częścią programu edukacyjnego Festiwalu Kultur Świata.

‒ Festiwal, organizowany od wielu lat, propaguje dialog międzykulturowy. Stanowi przestrzeń dla artystów z różnych rejonów świata. Pragniemy poprzez festiwal aktywizować społeczność lokalną i zachęcać do samodzielnego odkrywania bogactwa tkwiącego w różnorodności kultur świata ‒ wyjaśnia M. Bąkowska-Łajming.

W trakcie warsztatów „Arabia i sen Maharadży” dzieci podążyły szlakami kupców, zwiedzając południowe wybrzeża Morza Śródziemnego ‒ od Yerushalaim, przez Al-Iskandrija do Marakusz. Poznawały arabskie cyfry, kaligrafię i ornamentykę. Tańczący derwisze, karawany i wyrastające z rudych piasków minarety otworzyły przed najmłodszymi wrota do egzotycznego świata.

‒ Polska jest krajem wyraźnie monokulturowym. Jednak dzięki procesom związanym z otwarciem małego ruchu granicznego, a także rosnącą globalizacją świata nieuchronnie zmierzamy ku temu, aby stać się „społeczeństwem jednego świata”. W tym kontekście ważne jest wzajemne poznawanie się i ciągłe sięganie do wspólnego dziedzictwa kulturowego ‒ uważa M. Bąkowska‒Łajming.

Koordynatorem projektu „Okienka na świat” jest Agnieszka Cichocka.