Śpiewem chwalili Boga

Jan Hlebowicz

publikacja 28.08.2013 11:06

- Muzyka jest szczególnym sposobem modlitwy - mówił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Śpiewem chwalili Boga Zwycięski zespół "Jordan" z Gdańska Jan Hlebowicz /GN

W kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni 27 sierpnia zakończyła się 14. edycja Metropolitalnego Festiwalu Piosenki Religijnej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

- Muzyka wzbudza zachwyt serca i duszy. I jak często mówią artyści, dając świadectwo o swojej wierze, może prowadzić do zbawienia (...). Przez muzykę i śpiew wzmacniana jest nasza wiara, a także krzewiona chrześcijańska kultura - powiedział metropolita gdański.

Arcybiskup mówiąc do uczestników festiwalu odwołał się również do słów papieża Franciszka. - Ojciec święty w czasie Światowych Dni Młodzieży zachęcał ludzi młodych, by opierali się kulturze tymczasowości. Moi drodzy, wasza więź ze Słowem Bożym wyrażona w pieśni i muzyce, jest budowaniem kultury trwałej (...). To są fundamenty budowy na skale, a wy jesteście solą ziemi i światłem świata. Piosenka religijna pomaga w kontakcie z Bogiem, a także w wydobywaniu piękna i dobra.

Po Eucharystii odbył się koncert finałowy i wręczenie nagród. Do festiwalu zgłosiło się 21 chórów. Wśród nich były dwa zespoły zagraniczne.

Nagrodę główną w wysokości 2,5 tys. zł oraz statuetkę "Magnificat" za liturgiczną piosenkę religijną otrzymał zespół "Jordan" z Gdańska. Nagroda specjalna za kompozycję i wykonawstwo piosenki poświęconej św. Franciszkowi w wysokości 2 tys. złotych trafiła do chóru "Talitha cum" ze Zbierska.  Z kolei zespół "Śpiewajmy Panu" z Bydgoszczy najlepiej wykonał maryjną piosenkę religijną. W nagrodę otrzymał 2 tys. złotych. Za piosenkę estradową zespół "Aspersja" z Ludzina otrzymał nagrodę w wysokości 1.5 tys. złotych. Dwie równorzędne nagrody za pieśń regionalną i "a capella" po 750 zł trafiły do zespołów "Grodzieńskie Słowiki" oraz "Debemus Cantare" z Gdańska. Wyróżnienia honorowe otrzymały zespoły "Agape Żukowo", "Arifex" z Biłgoraja, "Cztery razy w roku" z Żarnowca oraz "Wniebowzięci" z Gdyni.

Nagrody ufundowali arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Stowarzyszenie Miłośników Gminy Jastarnia i Rozwoju Turystyki "Półwysep".

Tegorocznym hasłem festiwalu było "Kościół naszym domem, szkołą, idącym za Ojczyzną". - Kościół jest naszym domem, a my jesteśmy jego solą. Sól daje nam smak domu, za który bierzemy współodpowiedzialność, za swoją rodzinę, swój region i swoją Ojczyznę. W domu powinniśmy mieć swoje miejsce, w którym jest miłość - mówią organizatorzy.