Mistrzowie współczesności

Jan Hlebowicz

publikacja 08.11.2013 22:38

Koncert "Mistrzowie współczesności" to hołd złożony wybitnym kompozytorom związanym z Pomorzem, których nazwiska są znane na świecie.

Mistrzowie współczesności Orkiestrę poprowadził holenderski dyrygent Jurjen Hempel. Solistką była grająca na saksofonie Alina Mleczko Jan Hlebowicz /GN

W Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku 8 listopada odbył się koncert jubileuszowy Krzysztofa Pendereckiego i Elżbiety Sikory. Orkiestrę poprowadził holenderski dyrygent Jurjen Hempel, a solistką grającą na saksofonie była Alina Mleczko.

Koncert rozpoczął się wykonaniem poematu symfonicznego "Od kołyski aż po grób" autorstwa jednego z najwybitniejszych twórców romantyzmu Ferenca Liszta. Następnie artyści zagrali koncert "Michelangelo" z repertuaru Elżbiety Sikory oraz "IV Symfonię Adagio" Krzysztofa Pendereckiego.

Wydarzenie związane było z obchodami jubileuszu 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz 70. urodzin Elżbiety Sikory. Artyści są związani z Pomorzem. Penderecki od ponad 40 lat spędza wakacje w Jastrzębiej Górze, gdzie - jak sam przyznaje - powstaje większość jego utworów. Z okazji uczczenia tysiąclecia Gdańska skomponował utwór "Hymn do św. Wojciecha". Jego oficjalna premiera nastąpiła 18 października 1997 roku.

Elżbieta Sikora mieszka od 1981 r. we Francji, ale czuje się gdańszczanką. Urodziła się we Lwowie, jednak później zamieszkała w Oliwie i skończyła Liceum Muzyczne w Gdańsku w klasie fortepianu. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Ostatnio wielką popularnością cieszy się opera jej autorstwa pt. "Madame Curie", którą skomponowała specjalnie dla Gdańska. Przedstawienie można zobaczyć w Operze Bałtyckiej.