Chcemy ponownie przeżyć poranek wielkanocny

ks. Rafał Starkowicz /GN

publikacja 09.11.2013 20:30

Sprawowana tradycyjnie w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych Eucharystia za zmarłych kapłanów i biskupów zgromadziła 7 listopada w katedrze oliwskiej duchowieństwo i wiernych archidiecezji. Modlitwie przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

Chcemy ponownie przeżyć poranek wielkanocny Przed wejściem do krypty na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani i wierni świeccy ks. Rafał Starkowicz /GN

- Świat żywych musi pamiętać o świecie umarłych. Ci, którzy odeszli, z pewnością pamiętają także i o nas - mówił do zgromadzonych metropolita.

W homilii kaznodzieja ks. prał. Stanisław Megier, proboszcz gdyńskiej parafii Przemienienia Pańskiego, podkreślał fundamentalne znaczenie zmartwychwstania Chrystusa w życiu chrześcijanina. - Dziś chcemy ponownie przeżyć tu poranek wielkanocny, w którym dokonuje się przejście ze śmierci do życia - mówił. - Na tajemnicy zmartwychwstania Pańskiego opiera się sens naszego życia. Wypływa z niego obowiązek głoszenia śmierci Jezusa, wyznawanie Jego zmartwychwstania i oczekiwanie Jego przyjścia w chwale.

Po zakończeniu Mszy św. do krypty biskupów gdańskich udała się procesja. Tuż przed wejściem do niej modlitwę za swoich zmarłych poprzedników poprowadził abp Sławoj Leszek Głódź. Następnie metropolita wraz z asystą udał się do wnętrza krypty, by tam złożyć wieniec i zapalić znicze.