Rocznicowe obchody

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 30.11.2013 19:01

Podniesieniem wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach rozpoczęły się uroczystości obchodów 95. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej.

Rocznicowe obchody Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty u stóp Płyty Marynarza ks. Rafał Starkowicz /GN

- Dzisiaj kierujemy swe myśli i serca do tych, którzy Polsce poświęcili swe życie i zdrowie. Do marynarzy Flotylli Pińskiej i Wiślanej, którzy walczyli w wojnie 20 roku, a potem w kampanii wrześniowej. Do tych, którzy bronili Bałtyku i do wszystkich polskich marynarzy z frontów morskich II wojny światowej - mówił 28 listopada podczas uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego Czesław Mroczek, sekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej.

O godz. 9.30 w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Częstochowskiej ekumenicznej modlitwie w intencji tej wyjątkowej formacji przewodniczył bp Józef Guzdek, katolicki ordynariusz polowy. Następnie w historycznej części cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu, po krótkiej modlitwie, delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Główna część uroczystości odbyła się na Skwerze Kościuszki, przy Płycie Marynarza Polskiego. - Ta wyjątkowa rocznica jest bez wątpienia powodem do dumy - podkreślał adm. fl. Tomasz Mathea, dowódca Marynarki Wojennej. - Marynarka Wojenna to ciągłość, cierpliwość i tradycja - cytował słowa adm. Świrskiego w rozkazie wydanym z okazji rocznicy.

- Jesteśmy w procesie wielkiej odbudowy potencjału bojowego Marynarki. Jeżeli starczy nam sił i konsekwencji to w ciągu najbliższych lat marynarka wojenna otrzyma szereg nowych okrętów. To jest wydarzenie, którego na przestrzeni ostatnich lat nie było - mówił minister Mroczek. - Polska Marynarka Wojenna nie była wyposażona wzorowo - przyznał.

Zarówno adm. fl. Tomasz Mathea, jak i minister Czesław Mroczek podkreślali historyczny wymiar zmian w strukturze dowodzenia Marynarką Wojenną. - W Gdyni patrzymy na to wszyscy z wielką troską - stwierdził Wojciech Szczurek, prezydent miasta. - Mam nadzieję, że zmiana struktury zarządzania Marynarką Wojenną, przeniesienia dowódcy z Gdyni do Warszawy, będzie elementem, który wpłynie korzystnie na zachodzące przemiany. Wierzę w to, że sprawne zarządzanie i działania, podejmowane z roztropną troską o przyszłość Marynarki Wojennej, będą w przyszłości sprawiać, że Polska będzie gwarantować, także dzięki sile Marynarki Wojennej na polskim morzu, swoje bezpieczeństwo polityczne i gospodarcze - mówił prezydent Szczurek.

- Historia Gdyni zawsze związana była z Marynarką Wojenną - podkreślał prezydent. - Przyglądając się wielkim zapowiadanym zmianom wierzę głęboko, że odbudowa potencjału militarnego Marynarki Wojennej to przywrócenie jej ważnego, nie tylko z punktu widzenia obronności, wymiaru. Musimy pamiętać, ż Marynarka Wojenna to także bardzo ważny wymiar gospodarki morskiej - stwierdził.

Rocznicowe obchody były też okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych. Z okazji święta Marynarki Wojennej 28 listopada można było bezpłatnie zwiedzać zacumowany przy Skwerze Kościuszki okręt ORP ʺBłyskawicaʺ oraz Muzeum Marynarki Wojennej.

W piątek, 29 listopada, obchody 95. rocznicy odnowienia Marynarki Wojennej odbyły się w Świnoujściu.