Jedno miejsce przy ołtarzu

Jan Hlebowicz

publikacja 25.01.2014 13:35

- Jeśli człowiek wymyśla prawa przeciwko Bogu, to te prawa prędzej czy później obrócą się przeciwko człowiekowi. Tego uczy nas historia - mówił do zebranych w świątyni biskup Wiesław Szlachetka.

Jedno miejsce przy ołtarzu Biskup Wiesław Szlachetka w otoczeniu członków Klubu Inteligencji Katolickiej Jan Hlebowicz /GN

W kościele pw. św. Stanisława Kostki w Gdańsku 25 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe Klubu Inteligencji Katolickiej. Poprzedziła je uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Wiesław Szlachetka.

- Wielu ludzi w dobie oświecenia postawiło na ołtarzu w miejsce Boga swój rozum. Z czasem na tym ołtarzu, obok ludzkiego rozumu ustawiono siłę woli. Rozum i siła woli zostały ubóstwione, zaczęto w nich upatrywać zbawienia dla świata i sensu dla ludzkiego życia. I tak siła woli i rozum stały się źródłem ducha bezbożności. W tym duchu zaczęto wymyślać nowe prawa. Najpierw stworzono pojęcie wolności, rozumianej jako życie bez granic. Później przyszedł czas na równość, do której realizacji skonstruowano gilotynę. Kolejnym, nowym prawem było braterstwo. Zasada ta szybko przemieniła się w dyktaturę proletariatu. Odrzucono też Biblię, uznając ją za zbiór nikomu niepotrzebnych mitów - mówił w homilii hierarcha.

Biskup podkreślił, że prawa wymyślone w duchu bezbożności, pochłonęły miliony ofiar. Począwszy od rewolucji francuskiej, poprzez I wojnę światową, rewolucję październikową, po II wojnę światową. Bp Szlachetka dodał, że wiek XX - nowoczesny i pooświeceniowy - był w rzeczywistości wiekiem "ciemnym", pełnym pogardy dla Boga, jego praw i życia człowieka.

- Nie można zapominać, że tylko Bóg jest źródłem światła, prawdy, miłości i życia. Jeśli Jemu powierzymy swój rozum, to ten rozum będzie służył dobru. Jeśli Jemu powierzymy siłę naszej woli, wówczas siła naszej woli zamieni się w służbę drugiemu człowiekowi, zwłaszcza temu, który najbardziej potrzebuje naszej pomocy - podkreślił hierarcha.

Po Eucharystii zebrani w świątyni podzielili się opłatkiem i radością przy wspólnym śpiewie kolęd i składaniu życzeń.

Klub Inteligencji Katolickiej w Gdańsku prowadzi działania z zakresu pomocy społecznej - wydaje obiady dla dzieci w szkołach, wspiera biednych i bezdomnych, podtrzymuje i upowszechnia tradycję narodową, organizuje pielgrzymki i wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Duszpasterzem KIK w Gdańsku jest ks. dr Mirosław Paracki, proboszcz kościoła pw. św. Stanisława Kostki.