Internowani

Jan Hlebowicz

publikacja 04.02.2014 23:43

- Wasza odwaga i nieposłuszeństwo wobec reżimu komunistycznego zasługiwały na szczególne upamiętnienie. Mam nadzieję, że dzięki temu albumowi wasze losy zostaną przybliżone młodzieży i w jakimś stopniu staną się dla niej inspiracją - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Internowani Internowani w stanie wojennym z zaciekawieniem przeglądali strony albumu wydanego przez gdański IPN Jan Hlebowicz /GN

W Urzędzie Miejskim w Gdańsku 4 lutego Paweł Adamowicz spotkał się z opozycjonistami internowanymi w stanie wojennym. Okazją do spotkania jest publikacja albumu fotograficznego "Gdańsk w stanie wojennym 1981-1983", wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

To pierwsza tego typu publikacja w Polsce. Znalazło się w niej m.in. ponad 460 zdjęć - w większości dotąd niepublikowanych, relacje świadków, dokumenty, wykaz internowanych oraz nieprezentowane dotychczas filmy operacyjne nagrywane przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa m.in. podczas manifestacji w Gdańsku, starć z ZOMO w rejonie Targu Siennego i Alei Armii Krajowej oraz ul. Okopowej i Podwala Przedmiejskiego.

Album prezentuje w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w Gdańsku począwszy od 13 grudnia 1981 r., a na 22 lipca 1983 r. skończywszy. Zamieszczone w nim zdjęcia i dokumenty pochodzą od osób prywatnych, z archiwów IPN, archiwum Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności, Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Publikację uzupełniają także dwie listy: ponad 200 osób internowanych na terenie Gdańska w czasie stanu wojennego oraz ponad 70 osób skierowanych przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Gdańsku na przymusowe ćwiczenia wojskowe rezerwy, co także było formą represji i sposobem na odizolowanie osób sprzyjających opozycji.

- Autorami publikacji są Karol Lisiecki, Tomasz Panek i Wojciech Wabik, pracownicy pionu archiwalnego gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Warto podkreślić, że album powstał dzięki pomocy władz miasta Gdańska. Bez niej, nie udałoby się zmaterializować tego projektu - informuje prof. Grzegorz Berendt z gdańskiego IPN.

- Chcemy docierać z treścią tej publikacji do młodych osób, które nie pamiętają stanu wojennego. Mam nadzieję, że dzięki relacjom świadków, zdjęciom, filmom łatwiej będzie im wczuć się w atmosferę tamtych dni i zrozumieć heroizm ludzi, którzy postanowili przeciwstawić się komunistycznemu reżimowi - podkreśla Karol Lisiecki, współautor albumu.

Więcej na temat internowanych oraz ich rodzin w 07. numerze "Gościa Niedzielnego".