Otwarci na miłość

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 12.02.2014 15:06

We wtorek 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, biskup Ryszard Kasyna poświęcił nowe okno życia w Kartuzach. Jest to drugie miejsce w diecezji pelplińskiej, po Starogardzie Gdańskim, gdzie matka może anonimowo zostawić dziecko do adopcji.

Otwarci na miłość - Niech to miejsce będzie źródłem refleksji na temat własnego życia dla wszystkich , którzy będą tu przechodzić - mówił podczas poświęcenia bp Ryszard Kasyna ks. Rafał Starkowicz /GN

Kartuskie okno życia mieści się w budynku należącym do Zgromadzenia Sióstr św. Wincentego à Paulo przy ul. Gdańskiej 12. Jego uruchomienie było możliwe dzięki wspólnym działaniom sióstr szarytek i Kartuskiego Centrum Caritas.

- Dziękuję inicjatorom, iż w tym miejscu zaistnieje okno życia - mówił bp Kasyna. - Dzisiejszy dzień mobilizuje nas do tego, aby życie i miłość były pielęgnowane. Uczy nas, byśmy dbali o życie nasze, ale i drugiego człowieka, który znajduje się nierzadko w sytuacjach trudnych, wręcz tragicznych - dodał.

- Okno powstało w bardzo krótkim czasie. Pierwsze nasze spotkanie odbyło się w pierwszych dniach grudnia. Prace budowlane dokonywane w miejscu, w którym ono powstało, wymagały konsultacji z konserwatorem zabytków - powiedział ks. Marek Trybowski, dyrektor Kartuskiego Centrum Caritas. - Chcielibyśmy, aby to okno nie było potrzebne. Ale jeżeli będzie, wiemy, że uchroni ludzkie życie od nieszczęścia. Mieliśmy w zeszłym roku, tu w powiecie, przypadek wielkiej tragedii - przypominał ks. Trybowski. - Zależy nam na tym, by informacja o oknie życia dotarła zwłaszcza do młodych. Dlatego przygotowaliśmy informacje w formie zakładki do książek, które ma otrzymać każdy uczeń szkoły średniej i gimnazjalnej na terenie naszego powiatu - relacjonował.

Okno życia jest ogrzewane i wentylowane. Matka może w nim bezpiecznie pozostawić dziecko. Po otwarciu okna uruchamia się system alarmujący zakonnice. Odbierają one dziecko, powiadamiają najbliższy szpital, a także ośrodek adopcyjny.

- W nasz charyzmat wpisane jest miłosierdzie. Św. Wincenty, założyciel naszego zgromadzenia, na początku swojej działalności zbierał niechciane dzieci. Dzisiaj zdarza się, że dzieci giną, są mordowane. To okno daje możliwość ocalenia ludzkiego życia. W ten sposób kontynuujemy misję naszego zgromadzenia. Dziecko zyskuje tu szansę, aby dalej żyć w rodzinie adopcyjnej - zaznaczyła siostra Małgorzata Pranga.

Jak podaje Caritas Polska, okna życia działają w Polsce od marca 2006 roku. W tym czasie najwięcej noworodków, bo 17, oddano w Krakowie. W 2013 roku w oknie życia Domu Samotnej Matki Caritas w Gdańsku-Matemblewie (ul. Matemblewska 9) pozostawiono troje dzieci.

W diecezji gdańskiej otwarcie i poświęcenie nowego okna życia nastąpi 25 marca, w Dzień Świętości Życia, w Rumi.