Dinozaury zaatakowały centrum handlowe

Jan Hlebowicz

publikacja 25.03.2014 13:40

Odwiedzający Galerię Bałtycką mają niepowtarzalną okazję przenieść się w niezwykły świat prehistorii.

Dinozaury zaatakowały centrum handlowe  Z uwagi na wyjątkowo krótkie kończyny przednie Tyranozaura, cały ciężar utrzymywania wyrywającej się ofiary spadał na szczęki Jan Hlebowicz /GN

Pasaże centrum handlowego wypełniły się naturalnych rozmiarów figurami dinozaurów, które nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie. Eksponaty wyposażone są w czujniki ruchu - po włączeniu poruszają głowami, ogonami oraz wydają dźwięki. A wszystko to w otoczeniu autorskiej aranżacji roślinnej.

Dla najmłodszych "paleontologów" przygotowano specjalne stanowisko, w którym krok po kroku mogą samodzielnie odkopać szkielet prehistorycznego gada, kącik zabaw, zajęcia plastyczne oraz weekendowe konkursy z nagrodami. Wszyscy chętni mogą też zrobić sobie zdjęcie w skorupie gigantycznego jaja lub odbyć krótką przejażdżkę na grzbiecie któregoś z wielkich gadów.

Na wystawie, obok dinozaurów znanych z filmów dokumentalnych i książek takich jak Stegozaur czy Triceratops, znalazły się także mniej znane okazy ogromnych gadów.

Jednym z nich jest Owiraptor, niewielki, wszystkożerny teropod. Zdaniem badaczy żył ok. 80 milionów lat temu na terenie dzisiejszej Dinozaury zaatakowały centrum handlowe    Owiraptor był ptakiem czy gadem? Jan Hlebowicz /GN Mongolii. Mierzył ok. 2,5 metra wysokości i ważył blisko 40 kilogramów. Owiraptor poruszał się szybko na dwóch smukłych nogach. Posiadał szyję w kształcie litery "S", silny bezzębny dziób z dwoma charakterystycznymi wyrostkami na podniebieniu, długi ogon i trójpalczaste kończyny wyposażone w silne pazury. Na głowie miał grzebień kostny, który mógł być jaskrawo ubarwiony i służyć jako ozdoba podczas godów. Naukowcy przypuszczają, że ciało Owiraptora najprawdopodobniej pokryte było piórami. Przyjmuje się, że Owiraptory należą do dinozaurów najbliżej spokrewnionych z ptakami, choć niektórzy badacze uważają je za nielotne ptaki. Przypominają je zarówno pod względem cech budowy jak i z uwagi na fakt wysiadywania jaj.

Na wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć "króla dinozaurów" Tyranozaura - jednego z najpotężniejszych drapieżników lądowych, jakie kiedykolwiek mieszkały na Ziemi.  Tyranozaur dysponował ogromną głową z czaszką mierzącą ok. 1,5 metra długości i wydatnymi szczękam, w których znajdowało się ok. 50 zębów do 15 centymetrów długości. Prawdopodobnie prowadził samotniczy tryb życia. Wiele danych dotyczących Tyranozaura, takich jak zdobywanie pożywienia czy osiągana prędkość, wciąż pozostają przedmiotem sporu badaczy.

Wystawie towarzyszą wykłady dla dorosłych i warsztaty dydaktyczne dla najmłodszych przygotowane i prowadzone przez paleontologa dr. Tomasza Suleja, pracownika Instytutu Paleobiologii PAN, odkrywcy pierwszego polskiego drapieżnego dinozaura.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 3 kwietnia w godzinach otwarcia galerii, a wstęp na wystawę jest bezpłatny.