69. rocznica zakończenia wojny w Europie

Agnieszka Lesiecka

publikacja 08.05.2014 20:00

W czwartek 8 maja w wielu polskich miastach odbyły się uroczystości z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej.

69. rocznica zakończenia wojny w Europie Cmentarz wojskowy w Redłowie został zaprojektowany w 1946 roku przez Barbarę Kaszycką i jej męża inż. arch. Czesława Kaszyckiego z pracowni urbanistycznej Urzędu Miejskiego w Gdyni Agnieszka Lesiecka /GN

Punktualnie o 12.00 pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na cmentarzu Wojennym w Gdyni-Redłowie oraz pod pomnikiem "Tym, co za polskość Gdańska" przy ul. Podwale Staromiejskie w Gdańsku odbyły się uroczystości z okazji 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.

W Gdyni oprócz złożenia wiązanek kwiatów, modlitwy ekumenicznej i okolicznościowych przemówień odmówiono modlitwę w intencji żołnierzy Armii Radzieckiej pod Krzyżem Prawosławnym.

W Gdańsku uroczystości rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Później nastąpiły okolicznościowe przemówienia, modlitwa, którą poprowadził ks. prałat kmdr dr Marian Próchniak, Kapelan Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ds. Duszpasterstwa Kombatantów i Weteranów, apel pamięci oraz złożenie wieńców. Po zakończeniu części oficjalnej odbyło się spotkanie z rekonstruktorami historycznymi, a zebranych poczęstowano prawdziwą żołnierską grochówką.