Przyjaciel Boga i ludzi

Jan Hlebowicz

publikacja 09.05.2014 00:07

- Ekspozycja jest pomyślana jako pomoc do refleksji nad słowami przekazywanymi przez papieża Polaka w czasie Jego życia - mówi dr Maria Pelczar, autorka wystawy.

Przyjaciel Boga i ludzi Wystawa "Przyjaciel Boga i ludzi" w PAN Bibliotece Gdańskiej Jan Hlebowicz /GN

W PAN Bibliotece Gdańskiej trwa wystawa "Przyjaciel Boga i ludzi" poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Na ekspozycji znajdują się zilustrowane fotografiami i publikacjami fragmenty wypowiedzi ojca świętego na temat obowiązku miłowania Boga i człowieka, prawdy w życiu i nauce, odpowiedzialności za słowo, roli Kościoła katolickiego w dążeniu do pojednania między narodami i religiami.

- Ta wystawa jest bardzo osobista - podkreśla dr Pelczar. - Miałam szczęście poznać księdza Karola Wojtyłę. Jako studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1958-1961 systematycznie uczestniczyłam w spotkaniach duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Anny w Krakowie. Biskup Wojtyła, do którego mówiliśmy "Wujku", głosił katechezy poświęcone etyce małżeńskiej. Trzeba pamiętać, że nie było wówczas kursów i spotkań dla narzeczonych i zagadnienia, które poruszał, były całkowicie prekursorskie - wspomina pani Maria.

- Dziękuję Bogu, że w trudnych, komunistycznych czasach, postawił na mojej drodze ks. Karola Wojtyłę. Spotkania z nim odcisnęły pozytywne piętno na całym moim życiu - mówi dr Pelczar. 

Wystawę można odwiedzać w PAN Bibliotece Gdańskiej do 30 maja 2014 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.45 oraz w soboty od 8.00 do 15.00.