I ty możesz zostać fakirem

Jan Hlebowicz

publikacja 22.05.2014 11:17

Na czym polega sztuczka fakira? Na to pytanie odpowiedzieli studenci Politechniki Gdańskiej podczas 12. edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki.

I ty możesz zostać fakirem Fakir z Politechniki Gdańskiej Jan Hlebowicz /GN

Fakir w języku arabskim oznacza biedaka bądź żebraka, a także ascetycznego muzułmańskiego mnicha. W dzisiejszych czasach fakirów można najczęściej spotkać w cyrkach lub na różnego rodzaju pokazach akrobatycznych. Fakir leży bądź siedzi na "łóżku" pełnym postawionych na sztorc gwoździ.

Dlaczego fakirzy nie czują bólu? - Ponieważ wykorzystują oni pewien widowiskowy trik polegający na rozkładzie masy na dużej powierzchni. Zakładamy, że człowiek waży 80 kilogramów i kładzie się na desce pokrytej 800 gęsto powbijanymi gwoździami. Ze względu na nieidealność gwoździa można przyjąć, że jego czubek jest kwadratem o boku 1 milimetra. Wobec tego powierzchnia, na której rozkłada się ciężar jest równa 800 milimetrów kwadratowych, a nacisk na każdego z gwoździ jest równy 1 niutonowi, czyli ok. 108 gramów. Nasza skóra jest w stanie wytrzymać dużo większy nacisk - wyjaśnia Jakub Grochot, student PG.

- Warto dodać, że zmniejszając ilość wbitych gwoździ, zmniejszamy automatycznie powierzchnię, na której rozkłada się ciężar. Gdybyśmy wbili o połowę mniej gwoździ, nacisk na każdego z gwoździ zwiększy się dwukrotnie. Wówczas możemy zacząć odczuwać dyskomfort lub nawet ból. Jeśli położylibyśmy się na jednym gwoździu, przebiłby nas na wylot - dodaje J. Grochot.