Festyn u Ronalda Reagana

Krzysztof Gilewicz

publikacja 31.05.2014 18:58

Dotąd zajmował teren 85 ha, w tym 2 duże stawy i 1,7 ha lasu . Został powiększony o 17 ha. Nowa część parku noszącego imię prezydenta Ronalda Reagana została udostępniona mieszkańcom. Władze Gdańska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zorganizowały festyn, na który zaproszono całe rodziny.

Bohaterskie nastolatki Bohaterskie nastolatki
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, dziękuje Marcie, Paulinie i Adriannie za uratowanie życia seniorowi
Krzysztof Gilewicz

- Na powstałym nowym terenie rekreacyjnym znajdują się ścieżki spacerowe, rowerowe, ścieżka zdrowia z urządzeniami technicznymi do ćwiczeń w plenerze, 4 stoliki dla szachistów oraz  5 stolików dla amatorów tenisa stołowego, plac zabaw dla dzieci, wydzielony wybieg dla psów – zachęcał do korzystania z nich Krzysztof Dębski z MOSiR w Gdańsku. – To wszystko ma służyć zdrowiu mieszkańców i turystów.

MOSiR postarał się o wiele atrakcji. Pod okiem doświadczonych instruktorów można było opanować prawidłową technikę chodu z kijkami do nordic walking. Rodzinom zaproponowano grę parkową „Śladami Pana Kleksa” oraz grę terenową na orientację „Poszukiwacze skarbów”. Dużą popularnością cieszyły się przejażdżki i pokazy konne, które prowadził Maciej „Gleba” Florek, laureat popularnego tanecznego konkursu  You can dance. W czterech blokach odbywały się konkursy z ujeżdżenia, skoki przez przeszkody, kross wszechstronnego konia wierzchowego oraz wyścigi konne na specjalnie przygotowanych arenach. Ojcowie z synami mieli okazję wspólnych występów w mini turnieju piłki nożnej.

Swój udział w festynie zaznaczyła też Straż Miejska. – Chcemy przybliżyć mieszkańcom realizowany przez nas w przedszkolach, szkołach program „Autochodzik” – opowiadał mł. insp. Wojciech Siółkowski. – Polega on na nauce pierwszych, podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mieszkańcy mogli przespacerować się między rozstawionymi słupkami w szczególnych okularach, tzw. autogoglach, imitujących obraz, jaki widzi się po spożyciu alkoholu.

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zaprezentowała grę dla dzieci i młodzieży. – Staramy się przekazać wiedzę na temat wody, potrzeby jej oszczędzania, racjonalnego gospodarowania – informowała Katarzyna Sulewska. – Operujemy konkretnymi przykładami, np. aż 10 tys. litrów wody trzeba zużyć na wyprodukowanie jednej pary dżinsów (od plantacji bawełny do końcowego produktu).

Po raz pierwszy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie świętuje Dzień Solidarności Społecznej. - Pragniemy, aby święto to weszło na stałe do kalendarza imprez miejskich - mówiła Monika Ostrowska z MOPR w Gdańsku. – Przygotowaliśmy dwanaście namiotów tematycznych, chcemy przybliżyć ludziom, na czym polega praca socjalna. Ogólnie mówiąc zajmujemy się wspieraniem rodzin. I dzieci, i dorosłych, i seniorów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do rozmów ze specjalistami – pracownikami socjalnymi, prawnikami, psychologami, pedagogami.

W samo południe wręczone zostały nagrody prezydenta Gdańska w ramach akcji Podzielmy się pomaganiem - gdańscy bohaterowie. – Mamy wielu ludzi wśród nas, którzy nie szczędzą sił, swojego czasu, pieniędzy, serca dla innych – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Dlatego warto ich docenić. Trzeba o nich opowiadać jak najczęściej, aby byli wzorami do naśladowania.

Wśród nagrodzonych osób znaleźli się pracownicy MOPR w Gdańsku, rodziny zastępcze oraz trzy nastolatki – Marta, Paulina i Adrianna, które swą postawą uratowały życie starszej osobie.