Święto Morza w Gdyni

Agnieszka Lesiecka

publikacja 22.06.2014 22:20

Z okazji obchodów Święta Morza w dniach od 21 do 29 czerwca w Gdyni odbędzie się prawie 50 imprez.

Święto Morza w Gdyni W zeszłorocznym pokazie działań ratowniczych i antyterrorystycznych wzięły udział m.in. Komenda Główna Policji, Morska Jednostka Działań Specjalnych "Formoza", Jednostka Wojskowa "Grom", Morski Oddział Straży Granicznej i Marynarka Wojenna RP ks. Rafał Starkowicz /GN

Uroczysta inauguracja Święta Morza rozpoczęła się w sobotę 21 czerwca podniesieniem flagi Święta Morza, symbolicznym przekazaniem Neptunowi kluczy do miasta przez prezydenta Wojciecha Szczurka oraz salwą z okrętu ORP Błyskawica.

Przez najbliższych kilka dni na mieszkańców Gdyni i turystów będzie czekało prawie 50 różnych imprez związanych z obchodami Święta Morza. W programie wydarzeń nie zabraknie m.in. Mszy św. w intencji Ludzi Morza (24.06 godz. 18), pokazów antyterrorystycznych i ratownictwa wodnego (25.06 godz. 18), rejsów jachtami, wykładów, koncertów, zwiedzania okrętów Marynarki Wojennej (28-29.06).

Tegoroczne Święto Morza zakończą obchody Święta Marynarki Wojennej. W niedzielę 29 czerwca o godz. 9.00 w kościele garnizonowym na Oksywiu zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Marynarki Wojennej. Później o godz. 10.30 nastąpi złożenie wieńców oraz wiązanek kwiatów na cmentarzu Marynarki Wojennej. A w południe rozpoczną się uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. O godz. 13.00 Marynarka Wojenna zaprasza na pokaz dynamiczny okrętów MW w basenie portowym nr 1 oraz na Zatoce Gdańskiej.

Program obchodów Święta Morza można znaleźć na stronie: http://www.swietomorza.eu/