Miasto okiem projektantów

Jan Hlebowicz

publikacja 09.07.2014 11:23

Ławka do moczenia stóp w Bałtyku, fotel Gdynia, czy włóczy-kije. Te i wiele innych oryginalnych prototypów można zobaczyć na festiwalu Gdynia Design Days.

Miasto okiem projektantów W tym roku impreza koncentruje się przede wszystkim na Gdyni i jej mieszkańcach Jan Hlebowicz /Foto Gość

Tegoroczny festiwal, który potrwa do 13 lipca, odbywa się pod hasłem Miasto+ 5.30.60.  - Koncentruje uwagę na mieście oraz zamieszkujących je ludziach - na jednostkach i generacjach umownie podzielonych na grupy wiekowe 5+, 30+ i 60+ - wyjaśniają organizatorzy.

Inspiracją dla projektantów tworzących obiekty na tegoroczne wystawy jest sama Gdynia. Jej wygląd, historia i atmosfera. Efektem są projekty adresowane dla mieszkańców miasta w każdym wieku, które wchodzą w dialog z otoczeniem i odpowiadają na potrzeby i pragnienia ludzi.

Dla najmłodszych przygotowano interaktywny plac zabaw. Z myślą o osobach dorosłych zaplanowano m.in. wystawę poświęconą idealnemu domowi, który łączy pokolenia. Najstarsi z kolei mogą zobaczyć, w jaki sposób uprawiać warzywa i owoce w mieście, nie mając własnego ogródka działkowego. Rozwiązaniem zaprezentowanym podczas festiwalu są mobilne szklarnie miejskie. - Są one wyposażone w samowystarczalny system nawadniania i naświetlenia, strefę wypoczynkową i konsumpcyjną oraz uwzględniają dostępność ergonomiczną - informuje Izabela Kotkowska z Centrum Designu Gdynia.

Dla osób starszych skierowany jest również projekt Plaża 60 +, w ramach którego zostały zaprojektowane obiekty wspomagające seniorów na plaży. Projektanci przygotowali m.in. "Eol", czyli stanowisko do czyszczenia stóp po wyjściu z plaży, włóczy-kije ułatwiające starszym poruszanie się czy "strapontin plażowy", czyli przedmiot łączący dwie funkcje - wózek transportowy i składane krzesło.

Dużą popularnością cieszy się wystawa "Smak przedmiotu", która prezentuje produkty poprzez ich zapach i smak.

- Wszystkie projekty są prototypami. Podczas festiwalu po raz pierwszy pokazywane są szerokiej publiczności, a w przyszłości mają szansę na dalsze istnienie w krajobrazie miejskim w Gdyni - wyjaśnia Paweł Pomorski, doradca programowy Gdynia Design Days.

Oprócz wystaw podczas festiwalu odbywają się wykłady, spotkania z projektantami i warsztaty. W tym roku będzie można m.in. zaprojektować zabawkę dla wnuka. Zajęcia odbywają się w PPNT i Terminalu Designu po uprzednich zapisach. W ramach imprez towarzyszących na placu Kaszubskim zaplanowano też codzienne projekcje filmowe obrazów związanych ze wzornictwem. Ciekawi gdyńskiej architektury mogą z kolei wziąć udział w spacerach szlakiem modernistycznych budynków.