Sztuka umierania

Jan Hlebowicz

publikacja 05.09.2014 18:04

- Wiele osób mówi, że nie byłoby w stanie pracować na waszym miejscu - zwrócił się ks. Janusz Steć do lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy pracujących w hospicjach. - Jesteście wyjątkowi i mierzycie się z najtrudniejszymi problemami. Tego wam gratuluję i życzę, żeby nigdy nie zabrakło wam sił.

Sztuka umierania Ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej wygłosił wykład na temat godności człowieka umierającego Jan Hlebowicz /Foto Gość

W hotelu Novotel w Gdańsku 5 września rozpoczęła się dwudniowa XII Konferencja Opieki Paliatywnej zorganizowana z okazji 10-lecia sopockiego Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa.

Konferencję otworzył wykład dr med. Aleksandry Modlińskiej. Prelegentka przybliżyła ideę opieki paliatywnej w historii. - Za twórczynię nowoczesnej medycyny paliatywnej uważa się Brytyjkę Cicely Saunders. W czasie II wojny światowej pracowała ona jako pielęgniarka. W 1947 roku poznała Dawida Taśmę, polskiego kelnera, uciekiniera z warszawskiego getta. Saunders opiekowała się chorym na raka Taśmą, a ich rozmowy miały ogromny wpływ na jej dalsze działania. Cicely zdecydowała się pójść na studia medyczne, które ukończyła w 1958 roku. 10 lat później założyła Hospicjum św. Krzysztofa, pierwszą tego typu placówkę na świecie - mówiła dr Aleksandra Modlińska..  

Po dr Modlińskiej głos zabrał ks. Janusz Steć. Dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej mówił o godność człowieka umierającego. - Pochylenie się nad absolutnie uniwersalną wartością godności osoby ludzkiej, wpisuje się w ruch hospicyjny, który rozwinął się w Polsce pod koniec XX wieku - podkreślał ks. Steć. - Opieka paliatywna wymaga szerokiego spojrzenia na człowieka i jego potrzeby. Same procesy medyczne, które w szpitalach zajmują najwięcej miejsca, w hospicjach, chociaż nadal są bardzo ważne, schodzą na plan dalszy. Opieka paliatywna oznacza towarzyszenie człowiekowi w różnych wymiarach - dodał.

Kolejne wystąpienia poświęcone były pomocy dzieciom przebywającym w hospicjach oraz problemowi bólu przebijającego.

Podczas drugiego dnia konferencji (6 września) odbędą się wykłady poświęcone m.in. leczeniu depresji w opiece paliatywnej, leczenia bólu przewlekłego, pielęgnacji chorego w hospicjum.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

Więcej na temat opieki paliatywnej w 37. numerze "Gościa Niedzielnego".