Owoce i warzywa trafią do potrzebujących

Jan Hlebowicz

publikacja 25.09.2014 13:55

W ramach programu "Embargo" polscy rolnicy i sadownicy przekazali pierwszą partię darów żywnościowych dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Owoce i warzywa trafią do potrzebujących - Wszystkie jabłka trafią do osób potrzebujących - zapewnia s. Wacława, koordynatorka akcji Jan Hlebowicz /Foto Gość

- Dotychczas otrzymaliśmy od producentów żywności 40 ton jabłek. W przyszłości dostaniemy też marchew i kapustę - informuje ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas. - Owocowe i warzywa najwyższej jakości trafią do Parafialnych Zespołów Caritas, gdzie rozpocznie się ich wydawanie osobom potrzebującym - dodaje.

- Potrzebujące rodziny będą mogły otrzymane owoce wykorzystywać do codziennego spożycia, ale także do robienia dżemów, ciast, kompotów. Produkty żywnościowe będą wydawane także w jadłodajni Caritas w Sopocie, z której codziennie korzysta kilkaset osób - mówi siostra Wacława Kosior, koordynatorka akcji.

Akcja Caritas została podjęta z powodu obowiązującego od 1 sierpnia rosyjskiego embarga na polską żywność. Zgodnie z ustaleniami ogłoszonymi przez Agencję Rynku Rolnego, placówki Caritas z całego kraju mogą przyjmować żywność w ramach "Tymczasowego nadzwyczajnego wsparcia producentów owoców i warzyw".

Każdy producent, po wcześniejszej deklaracji, ma możliwość dostarczenia żywności do nieodpłatnej dystrybucji. Następnie z dokumentem przekazania darów musi zgłosić się do Agencji Rynku Rolnego po rekompensatę, która obejmuje towar, pakowanie i transport.

W związku z rosyjskim embargiem, na pomoc plantatorom i sadownikom Unia Europejska przeznaczyła 125 milionów euro. To kwota, która zostanie podzielona między poszczególne kraje członkowskie.