Z Gdańska na Czarny Ląd

Jan Hlebowicz

publikacja 02.10.2014 18:06

Najnowszy ołtarz adoracji autorstwa Mariusza Drapikowskiego, światowej sławy bursztynnika z Gdańska, za kilka miesięcy trafi do bazyliki w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Obecnie dzieło artysty można oglądać w kościele pw. św. Jacka Odrowąża w Straszynie.

Z Gdańska na Czarny Ląd Ołtarz adoracji "Donum Caritas et Pax" Jan Hlebowicz /Foto Gość

Od kilku lat pan Mariusz razem z synem Kamilem oraz przyjacielem Piotrem Ciołkiewiczem, prezesem Stowarzyszenia Communità Regina della Pace, realizują dzieło "12 gwiazd w koronie Matki Bożej". To projekt utworzenia dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie.

Materialnym znakiem duchowego dzieła są ołtarze adoracji wykonane z bursztynu, złota i srebra. Pierwszy ołtarz adoracji trafił do Jerozolimy. Kolejna "gwiazda", pobłogosławiona przez papieża Benedykta XVI, kilka miesięcy temu stanęła w miejscowości Oziornoje w Kazachstanie. Teraz przyszedł czas na Wybrzeże Kości Słoniowej. Ołtarz "Donum Caritas et Pax", czyli "Dar miłości i pokoju", za kilka miesięcy przybędzie do bazyliki w Yamoussoukro.

Głównym tematem „Donum Caritas et Pax”  jest Całun Turyński. - Kontemplując całun zanurzony w krysztale, widzimy mękę Jezusa, ale za nią dostrzegamy Jego zmartwychwstanie, zwycięstwo życia i miłości; światło, a nie mrok - wyjaśnia pan Mariusz. W centrum ołtarza artyści umieścili postać Maryi. Pieta przyobleczona jest we fragment płótna i tuli do siebie Eucharystię. - Matka Boża przemawia tym gestem do każdego z nas: "Mój Syn nie umarł, ale zmartwychwstał. Przyjdźcie do Niego i zawierzcie Mu swoje troski" - tłumaczy Kamil Drapikowski, artysta-rzeźbiarz.  

Zanim wyjątkowy ołtarz adoracji trafi na Wybrzeże Kości Słoniowej odbędzie peregrynację po licznych kościołach w Polsce i za granicą. "Donum Caritas et Pax" był już na Jasnej Górze, teraz można podziwiać go w kościele pw. św. Jacka Odrowąża w podgdańskim Straszynie. Później ołtarz trafi do Krakowa, Szczecina, Wrocławia oraz Poznania.

Przed Najświętszym Sakramentem w ołtarzu "Donum Caritas et Pax" można się modlić do 19 października. Od poniedziałku do piątku od 15.00 do 17.30 i po wieczornej Mszy św. do 21.00; w sobotę po wieczornej Mszy św. do 21.00 i w niedzielę od 14.00 do 18.00.

Więcej na ten temat w nr 41 "Gościa Niedzielnego".