Lwy w oliwskim zoo

Krzysztof Gilewicz

publikacja 05.10.2014 10:30

W 1993 r., w związku z wstąpieniem do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, dotychczasowe pomieszczenia dla lwów nie spełniały norm. Zwierzęta zostały oddane ogrodowi w pobliżu Braniewa. W mroźny niedzielny poranek 5 października cztery nowe lwy zawitały do Gdańska do zbudowanej nowej lwiarni.

Lwy w oliwskim zoo Samiec Arco opuszcza klatkę po długiej podróży Krzysztof Gilewicz /Foto Gość

4-letni samiec Arco przybył z Lizbony do Paryża, skąd razem z trzema samicami – Berghi, Zion i Bingą (dwie 1,5-roczne, jedna 2,5-letnia) – wyjechały w drogę do Gdańska. – Lwy będą miały bardzo dobre warunki do zamieszkania – twierdzi Michał Targowski, dyrektor oliwskiego Ogrodu Zoologicznego. – Lwiarnia o powierzchni 2 ha należy do największych w Europie, jest wyposażona w imitację groty, konary drzew do ostrzenia pazurów i specjalnie zaprojektowane półki skalne. Zwiedzających oddziela pancerna szyba.

Wyładowane z klatek zwierzęta przejdą dwutygodniową kwarantannę. – Jeśli pogoda dopisze, a prognozy są korzystne, lwy wyjdą niedługo na wybieg – dodaje M. Targowski. – Potomstwa możemy spodziewać się najwcześniej za rok, samice są jeszcze młode. Cieszymy się, że lwy są już z nami. Teraz musimy zapewnić im pożywienie. Zjadają razem 10 ton mięsa rocznie.