Zaduszki partyzanckie

Jan Hlebowicz

publikacja 31.10.2014 20:42

- W dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. Chcielibyśmy pamiętać także o tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za ojczyznę - mówi Anna Kołakowska, prezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Gdańsku.

Zaduszki partyzanckie Ekspozycja prezentuje wyniki poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956 Jan Hlebowicz /Foto Gość

Na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku 1 listopada o 18.00 rozpoczną się Zaduszki partyzanckie. Znicze zapłoną m.in. w symbolicznych miejscach pochówku Danuty Siedzikówny "Inki" i ppor. Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

Zaduszkom towarzyszyć będzie wystawa Instytutu Pamięci Narodowej "Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego".

Ekspozycja ma na celu ocalenie od zapomnienia pomordowanych przez UB i pochowanych w nieznanych dotąd miejscach żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Na dwóch pierwszych planszach zostanie zaprezentowany przebieg prac ekshumacyjnych oraz identyfikacyjnych. Pozwoli to wszystkim zwiedzającym zapoznać się ze specyfiką pracy archeologów, antropologów czy genetyków, którzy współpracowali z historykami przy tym projekcie.

Organizatorem Zaduszek partyzanckich jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Okręg Pomorski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Gdańsku. Wystawę na Cmentarzu Garnizonowym można zwiedzać do 5 listopada 2014 r.