Pobiegli na cześć niepodległej Polski

Jan Hlebowicz

publikacja 11.11.2014 21:35

Rekordowa liczba uczestników oraz kibiców wzięła udział w tegorocznym Biegu Niepodległości, który tradycyjnie rozegrany został na ulicach Gdyni.

Pobiegli na cześć niepodległej Polski Kibice stojący na całej trasie głośno dopingowali uczestników biegu Jan Hlebowicz /Foto Gość

Już po raz siedemnasty dla uczczenia narodowego święta zorganizowano w Gdyni Bieg Niepodległości. Dystans, z którym zmierzyło się ponad 6,5 tys. biegaczy wynosił 10 kilometrów.

Punktualnie o godz. 15.00 wystrzał z zacumowanego przy Skwerze Kościuszki niszczyciela ORP "Błyskawica" dał sygnał do rozpoczęcia sportowej rywalizacji. Trasa biegu wiodła ulicami Waszyngtona, św. Wojciecha, Polską, Janka Wiśniewskiego, Tadeusza Wendy, św. Piotra, ponownie Waszyngtona i Świętojańską. Następnie zawodnicy pokonali aleję Piłsudskiego, aby na Skwer Kościuszki dotrzeć Bulwarem Nadmorskim. Wzdłuż trasy rozciągały się tłumy kibiców wspierających dopingiem biegnących.

Pierwszy na metę z czasem 30 minut i 13 sekund przybył Łukasz Kujawski z Żukowa. Wśród pań tryumfowała Marta Krawczyńska z Malborka, która pokonała całą trasę w 34 minuty i 48 sekund.

Wielu uczestników biegu podkreślało swój udział w Święcie Niepodległości ubierając biało-czerwone szaliki, czapki, opaski czy peruki. Niektórzy pokonywali całą trasę trzymając polską flagę w ręku. - Dla mnie Bieg Niepodległości to nie tylko wydarzenie sportowe, ale także doskonała okazja do zamanifestowania radosnego patriotyzmu - podkreśla Michał Stasiewicz, uczestnik zawodów. - Jestem stałym bywalcem gdyńskich biegów i już teraz nie mogę się doczekać kolejnego startu - dodaje.

Bieg Niepodległości kończy największy w Polsce cykl biegów ulicznych - Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2014. W skład cyklu, oprócz Biegu Niepodległości, weszły w tym roku Bieg Urodzinowy Gdyni, Europejski oraz Świętojański. Imprezie towarzyszyły także zmagania młodzieżowe oraz marsz dla uprawiających nordic walking.