Nie tylko twórca Gdyni

Jan Hlebowicz

publikacja 15.11.2014 13:15

- Był człowiekiem przez duże "C". W czasach PRL pozbawiony środków do życia, całkowicie zapomniany, a nawet szykanowany, nigdy nie zgorzkniał i do końca pozostał wierny idei "rzecz najważniejsza - Polska" - mówi dr Maria Pelczar, autorka wystawy.

Nie tylko twórca Gdyni Wystawa poświęcona Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu w Gdańskiej Bibliotece PAN Jan Hlebowicz /Foto Gość

W Bibliotece Gdańskiej PAN otwarta została wystawa poświęcona Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu, wicepremierowi, twórcy nowoczesnej Gdyni oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Kiedy w 1926 r. Eugeniusz Kwiatkowski obejmował stanowisko ministra przemysłu i handlu, miał zaledwie 38 lat. I chociaż był najmłodszym członkiem nowoutworzonego rządu, jego curriculum vitae robiło wrażenie.

Za sobą miał już doświadczenie działalności w młodzieżowych organizacjach niepodległościowych, współtworzenia Legionów Polskich, zarządzania zaopatrzeniem frontu podczas wojny z bolszewikami, wykładania gazownictwa na Politechnice Warszawskiej czy pełnienia funkcji zastępcy dyrektora Gazowni Lubelskiej.

Jednak przełomowym momentem w jego karierze było podjęcie pracy w Państwowej Fabryce Związków Azotowych na stanowisku dyrektora technicznego. Jego bezpośrednim przełożonym został wówczas sam prof. Ignacy Mościcki. Przyszły prezydent, dostrzegł ogromny potencjał w młodszym koledze po fachu i pięć lat później umożliwił mu objęcie ministerialnego fotela. Kwiatkowski szybko zabrał się do pracy.

Nie tylko twórca Gdyni   Eugeniusz Kwiatkowski został ministrem mając zaledwie 38 lat Ze zbiorów Biblioteki PAN, reprodukcja: Jan Hlebowicz /Foto Gość Minister Kwiatkowski nazywany jest twórcą Gdyni. Oprócz rozbudowy morskiej infrastruktury, był także inicjatorem stworzenia polskiej floty handlowej oraz dalekomorskiej floty rybackiej.

- Rzeczpospolita przestała być uzależniona od korzystania z usług obcych armatorów. Było to ogromne osiągnięcie, wykraczające poza wyobraźnię prawie wszystkich ówczesnych ludzi władzy - podkreśla dr M. Pelczar. - W bardzo krótkim czasie Kwiatkowski z niewielkiej rybackiej osady, uczynił nowoczesne miasto - dodaje.

- Na wystawie prezentujemy także inne osiągnięcia Eugeniusza Kwiatkowskiego, przedstawiamy jego dorobek naukowy i pisarski oraz opowiadamy o jego działalności powojennej, gdy został Delegatem Rządu do Spraw Odbudowy Wybrzeża. Nie omijamy też ostatniego okresu życia Kwiatkowskiego, kiedy komuniści odebrali mu przedwojenną posiadłość i emeryturę, a także zabronili jakiejkolwiek działalności dydaktycznej i publicznej - wyjaśnia dr Pelczar.

Wystawa "Eugeniusz Kwiatkowski 1888-1974" w Gdańskiej Bibliotece PAN będzie czynna do 15 grudnia 2014 r. w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 8.00-19.00; w środy i piątki w godz. 8.00-15.00. Wstęp wolny.

Więcej na temat życia i działalności Eugeniusza Kwiatkowskiego w 45. numerze "Gościa Niedzielnego".