Zaślubione Chrystusowi

Jan Hlebowicz

publikacja 09.12.2014 10:24

- Ceremoniał wieczystej profesji jest bardzo podniosły i zawiera wiele symbolicznych gestów. Jednym z nich jest przyjęcie obrączki na znak zaślubin z Jezusem Chrystusem - podkreślił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Zaślubione Chrystusowi Siostry trwały w postawie leżenia krzyżem na znak całkowitego poświęcenia się Bogu Jan Hlebowicz /Foto Gość

W bazylice pw. św. Brygidy w Gdańsku 8 grudnia trzy siostry z Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy - s. Aneta Turek, s. Matea Koperska i s. Mirella Malik złożyły swoją profesję wieczystą. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

- Wieczystymi ślubami trzech Sióstr Brygidek wchodzimy w Rok Życia Konsekrowanego ustanowiony przez papieża Franciszka. Ojciec święty chce uświadomić chrześcijanom i wszystkim ludziom dobrej woli, że pośród nas są mężczyźni i kobiety, którzy pragną zachować życie w doskonałej czystości, posłuszeństwie i ubóstwie. Te trzy wielkie światła, mają prowadzić do miłości Zbawiciela, służby Panu Bogu, Kościołowi i wspólnocie - mówił metropolita gdański.

- Wczytujcie się we wspaniale życiorysy waszych współsióstr z Zakonu Najświętszego Zbawiciela. Niech one wskazują wam drogę - powiedział arcybiskup. - Istnieje wiele świadectw mówiących o heroiczności cnót ludzi Kościoła. Sięgają one pierwszych wieków chrześcijaństwa, ale dotyczą także naszych czasów. Dzisiaj, w krajach misyjnych kapłani, zakonnicy, siostry zakonne są ambasadorami życia religijnego. Głosząc miłość oraz pełniąc służbę Bogu, Kościołowi i innym ludziom, często poświęcają swoje życie za wiarę w Jezusa Chrystusa - podkreślił.

Abp Głódź zwrócił się także do obecnych w kościele rodzin sióstr. - W waszych sercach być może tli się niepewność, żal, bojaźń, a nawet bunt. Nie bójcie się, a wasze serca niech napełnione będą radością. Droga, którą wybrały wasze córki, to droga przepięknego życia i powołania - zaznaczył metropolita.

W czasie Mszy św. miały miejsce specjalne obrzędy. Podczas gdy siostry trwały w postawie leżenia krzyżem na znak całkowitego poświęcenia się Bogu, licznie zgromadzeni wierni, zanosili modlitwę wstawienniczą w litanii do Wszystkich Świętych.

Na ręce przełożonej s. Karin Kwiatkowskiej siostry wypowiedziały formułę profesji, ślubując czystość, ubóstwo i posłuszeństwo na całe życie. Całym sercem oddały się swojej rodzinie zakonnej, aby móc dojść za łaską Ducha Świętego i z pomocą Dziewicy Maryi do doskonałej miłości w służbie Bogu i Kościołowi.

Następnie siostry na ołtarzu złożyły podpis ślubów oraz otrzymały obrączkę, która jest znakiem miłości, wierności oraz wieczystego związku oblubienicy z Chrystusem. Fakt przynależności do Boga, czyli konsekracji, został potwierdzony noszeniem zewnętrznego znaku, który będzie nieustannie przypominał o dokonanym wyborze.

Na koniec nowo zaślubione Bogu siostry podziękowały metropolicie gdańskiemu, księżom koncelebrującym, przełożonym, wszystkim siostrom z Gdańska, Częstochowy, Holandii i Niemiec. Szczególne podziękowania przekazały swoim rodzinom, przyjaciołom i znajomym obecnym na Mszy św.

Uroczystość miała charakter ekumeniczny. Uczestniczyli w niej przedstawiciele innych religii i wyznań chrześcijańskich, m.in. Jakub Szadaj, przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku, Hani Hraish, przedstawiciel społeczności muzułmańskiej w Gdańsku, bp Marcin Hintz, proboszcz parafii ewangelickiej w Sopocie oraz ks. Dariusz Jóźwik, proboszcz cerkwi pw. św. Mikołaja w Gdańsku.