Władza jest służbą

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 18.01.2015 11:50

- Organizm społeczny bez władzy popada w anarchię, a ona jest jedną z form samounicestwienia tego organizmu - mówił bp Wiesław Szlachetka do samorządowców.

Władza jest służbą Spotkanie było także okazją do wspólnej pamiątkowej fotografii ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Na doroczne spotkanie opłatkowe, odbywające się od lat w Auli Jana Pawła, przybyli przedstawiciele wszystkich stopni władz samorządowych Wybrzeża. Uroczystości przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnił chór parafialny z Gdyni-Orłowa.

Zgodnie z tradycją, życzenia do zgromadzonych skierował najpierw Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. W swoim słowie marszałek nakreślił teologiczny wymiar spotkania opłatkowego.

- Bóg daje nam swojego Syna - to, co dla Niego najdroższe, po to, aby służył i oddał się ludziom. Jest w tym pewna paralela do naszej funkcji i działalności publicznej - mówił. - Istotą służby publicznej i najważniejszym jego podmiotem jest człowiek. My piastując tę służbę, oddajemy się sprawom ludzkim. Chcemy z jednej strony w sposób roztropny gospodarować majątkiem publicznym, ale z drugiej strony rozwiązywać najważniejsze problemy człowieka - dodał.

- Wybory samorządowe zmieniły wiele w naszej pomorskiej rzeczywistości. Mamy wielu nowych samorządowców. Życzę wszystkim Państwu, abyśmy tego zaufania nie zawiedli i wypełnili w stu procentach to, co nam powierzono. A w tym wszystkim niech pomaga nam Matka Boża. Nie byłoby przecież Betlejem, gdyby nie było zwiastowania. Maryja najpierw sama powiedziała: ʺFiat. Oto ja służebnica Pańskaʺ - mówiła Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego.

- Życzę państwu, abyśmy mieli w sobie trochę konkurencji, ale w takiej ilości, która będzie motywować nas, aby pracować jak najciężej i jak najwydajniej. Życzę, byśmy zamiast konkurować, umieli jak najmądrzej współpracować i widzieć wspólne cele. Wszyscy gramy do jednej bramki, działamy na rzecz dobrobytu naszych wspólnot - podkreślała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Miasta Gdyni.

Głos zabrali także Wojciech Kankowski, nowy burmistrz Żukowa oraz pełniący od lat swoje funkcje: Hanna Brejwo wójt gminy Pszczółki i Jan Zaborowski, prezes związku sołtysów województwa pomorskiego. - Życzę Państwu, abyście umieli zaprzyjaźnić się z pokorą oraz dużo wrażliwości na drugiego człowieka - mówiła Hanna Brejwo.

Przemawiający podkreślali także zasługi arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w jednoczeniu pomorskich środowisk samorządowych. We wszystkich wypowiedziach znalazły się też zapewnienia o modlitwie w jego intencji oraz życzenia pełnego powrotu do zdrowia, po przebytej operacji. Metropolita nie mógł uczestniczyć w spotkaniu z powodu duszpasterskiej posługi na pogrzebie Józefa Oleksego.

- Pragnę serdecznie życzyć państwu pomyślności, rozumianej tak, jak ją zdefiniował nieżyjący już poeta ks. Jan Twardowski: Życzę pomyślności aby wszystko układało się po myśli Bożej, bo samorządowcy w szczególny sposób uczestniczą w realizowaniu Bożego prawa wpisanego w naturę, w organizm społeczny - podkreślał bp Wiesław Szlachetka. - Jezus zdefiniował, co znaczy być królem. Przyszedł aby służyć. Dobro, które pomnażacie przez swoją służbę jest zapowiedzią dobra wiecznego, któremu na imię niebo. Wszyscy jesteśmy tam zaproszeni - dodał bp Szlachetka.