By nie być przez świat ewangelizowanym

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 03.02.2015 15:20

- Chrystus nie jest dodatkiem do naszego życia czy jakąś ideologią, której potrzebujemy do realizowania naszych planów i zaspokojenia ludzkich ambicji. Jest miłosiernym i zarazem wymagającym Zbawicielem - mówił abp Sławoj Leszek Głódź do zgromadzonych w kościele św. Józefa w Gdańsku osób konsekrowanych.

By nie być przez świat ewangelizowanym Uczestnicy uroczystości w procesji światła udali się do kościoła św. Józefa ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Kilkuset przedstawicieli zakonów żeńskich i męskich uczestniczyło w tegorocznych obchodach Dnia Życia Konsekrowanego, którym przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Konsekrowani spotkali się najpierw w gdańskiej bazylice św. Brygidy, by tam uczestniczyć w liturgii  swiatła. Następnie w uroczystej procesji ze świecami, na której czele niesiono relikwie świętych zakonników, udali się do kościoła św. Józefa. Tam metropolita przewodniczył Eucharystii sprawowanej w intencji osób zakonnych. - Dziękujemy tu dziś Bogu za to, że wzbudził i nadal wzbudza w Kościele mocą Ducha Świętego, w sercach kobiet i mężczyzn ten rodzaj powołania do naśladowania Chrystusa. Jest ono realizacją konsekracji chrzcielnej, zmierza do radykalizmu wiary, całkowitego oddania siebie, bezkompromisowej odpowiedzi na łaskę Ducha Świętego - podkreślał arcybiskup.

By nie być przez świat ewangelizowanym   - W dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego łączymy się duchem ze wszystkimi, którzy poprzez konsekrację oddali się Bogu - podkreślał abp Sławoj Leszek Głódź ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Na naszej polskiej ziemi mamy wielu świętych zakonników i zakonnic. Sprawa świadectwa świętości nie dotyczy jednak tylko przeszłości - podkreślał hierarcha. Przytoczył też słowa abp. Jose Rodrigueza Carballo, sekretarza watykańskiej Kongregacji ds. życia konsekrowanego, stwierdzające, że dzisiaj życie zakonne cieszy się zdrowiem: ʺNajwiększa liczba męczenników w Kościele dzisiaj to osoby konsekrowane, zakonnicy. To jest znakiem wielkiej witalności życia konsekrowanego I oznacza, że życie konsekrowane mówi coś w Kościele i do świataʺ.

- Świat dzisiejszy jest spragniony Ewangelii popartej autentycznym świadectwem życia. Osoby konsekrowane muszą dziś wrócić do źródła swej konsekracji, do Jezusa Chrystusa, aby przeżywać ją z całym radykalizmem, aby stawać się żywą Ewangelią dla świata, aby ten świat móc ewangelizować, a nie być przez niego ewangelizowanym - podkreślał metropolita. - Dzień Życia Konsekrowanego, który obchodzony jest od 18 lat z woli św. Jana Pawła II w Święto Ofiarowania Pańskiego, wpisuje się tym razem w ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego, który jest szansą i darem dla osób konsekrowanych, jak i dla całego Kościoła - dodał.

Podczas Eucharystii odbył się obrzęd odnowienia ślubów zakonnych. Po modlitwie siostry, ojcowie i bracia zakonni uczestniczyli w agapie, która odbyła się w pomieszczeniu klasztoru oo. oblatów oraz w specjalnie przygotowanych na tę uroczystość namiotach.