Prymas odbudowy struktur Kościoła

Katarzyna Banc

publikacja 16.03.2015 21:25

Sala Obrad Nowego Ratusza w Gdańsku stała się dziś miejscem spotkania osób zainteresowanych życiem i działalnością ks. kard. Augusta Hlonda.

Ks. Jacek Brakowski SDB mówił o rzeczywistości jaką zastał kard. Hlond po powrocie do kraju   Ks. Jacek Brakowski SDB mówił o rzeczywistości jaką zastał kard. Hlond po powrocie do kraju
Katarzyna Banc /Foto Gość
Tam właśnie pomorski oddział Civitas Christiana, Akcja Katolika i Komitet Organizacyjny ds. Propagowania Dzieł i Nauczania Sługi Bożego zorganizowali ogólnopolską konferencją pt. "Prymas Polski Kard. August Hlond - Bogu i Ojczyźnie". Przed wysłuchaniem referatów uczestnicy zebrali się na wspólnej Mszy św. w kościele św. Elżbiety w intencji szybkiej beatyfikacji sługi bożego.

Życie i działalność Augusta Hlonda począwszy od studiów w seminarium salezjańskim przez kolejne pola działalności duszpasterskiej, dwukrotnie zaburzane przez kolejne wojny światowe, w końcu kierowanie Kościołem Polskim to materiał na wieloletnie studia. Prelegenci gdańskiej konferencji zdając sobie z tego sprawę, skupili się na wybranych zagadnieniach, próbując przybliżyć postać prymasa od strony jego wielkiej troski o wychowanie młodzieży, oraz naświetlić problemy na jakie napotkał w kraju po II Wojnie Światowej.

- Rzeczywistość do której wracał była zupełnie inna. Nie tylko granice państwa zostały zmienione, a znaczna część terytoriów stracona. M.in. w wyniku przesiedleń Polska została ujednolicona demograficznie, już tylko 2% populacji stanowili obcokrajowcy. A 2,5 tyś duchownych zginęło podczas wojny lub nigdy nie wróciło do kraju. Czy ks. kardynał wiedział do jakiego kraju wraca? - pytał ks. Jacek Brakowski SDB podczas swojego wystąpienia.

Jeszcze przed powrotem do Polski w 1945 roku, w swojej deklaracji opublikowanej w prasie zagranicznej prymas zapewniał, że: "powraca do rodaków, aby goić rany zadane Polsce i Kościołowi". Miał świadomość, że rzeczywistość społeczna w Polsce w wyniku zmian politycznych będzie się negatywnie zmieniać. Stąd postawił sobie za cel budowanie ducha narodu. Od stron administracyjnej przystąpił do tworzenia struktur kościelnych. Zdając sobie sprawę, z rozpoczynającej się właśnie walki z Kościołem bardzo zwracał uwagę by podkreślić jedność głosu Episkopatu Polski i Prymasa.

Podczas konferencji podziękowano również ponad 80-letniej Eugenii Kopińskiej za dziesięcioletnie, bardzo aktywne zaangażowanie w promowanie postaci kard. Hlonda w regionie.

W czasie konferencji rozstrzygnięto i wręczono nagrody laureatom IX edycji konkursu "Prymas Polski kard. August Hlond - Bogu i Ojczyźnie". Celem konkursy rozgrywanego w trzech kategoriach jest upowszechnienie nauczania oraz wiedzy o życiu i działalności kard. Hlonda.