Pies w wielkim mieście

Katarzyna Banc

publikacja 30.04.2015 14:27

Na jakie ułatwienia mogą liczyć właściciele czworonogów?

Pies w wielkim mieście   W miastach jest coraz więcej możliwości na aktywne spędzenie czasu z psem Katarzyna Banc /Foto Gość Już szósty rok w Gdyni funkcjonuje program "Pies w wielkim mieście". To inicjatywa dla mieszkańców i ich czworonożnych przyjaciół. - Pierwotnie przez ten program chcieliśmy zachęcić właścicieli do sprzątania po swoich podopiecznych. Stąd też w mieście zostało rozstawionych ponad 260 dystrybutorów torebek na zwierzęce odchody, średnio po 10 na dzielnicę. Jednak drugim, równie ważnym elementem jest promowanie harmonijnego współistnienia ludzi i psów w przestrzeni publicznej - mówi Adam Majewski z UM Gdynia. Pod tym tajemniczym określeniem kryją się projekty tworzenia specjalnych stref dla zwierząt w mieście oraz imprezy, na które można wybrać się z pupilem. Dodatkowo urzędnicy stworzyli specjalny serwis pies.gdynia.pl, na którym w łatwy sposób można znaleźć wszystkie informacje związane z utrzymaniem psa w mieście.

Dla pasjonatów nadmorskich spacerów Gdynia wydzieliła dwa odcinki plaży, gdzie przez cały rok można bez ograniczeń wyprowadzać psy. Są to ok. 100-metrowe pasma - jedno w Orłowie, drugie - na pograniczu Oksywia i Babich Dołów. Plaże są oznaczone specjalnymi tabliczkami, zwierzęta mogą w ich obrębie biegać bez smyczy i zażywać morskich kąpieli.

Bez martwienia się o mandat za brak smyczy można wyprowadzać psy również w specjalnych "Strefach dla psów". Na jesieni powstał w parku kolibkowskim duży, ogrodzony wybieg, w którym ustawiono siedem drewnianych przeszkód, gdzie można spróbować swoich i czworonoga sił w agility. Planowana jest budowa kolejnych trzech. - W najbliższym czasie uruchomimy taką strefę na gdyńskim Pogórzu. Oczywiście, tam też postawimy przeszkody, ich liczba i charakter zawsze jest dostosowana do miejsca, jakim dysponujemy - wyjaśnia A. Majewski.

Ciekawą inicjatywą jest również organizowana raz lub dwa razy do roku impreza "Psie fikołki". Fachowcy od układania psów prezentują różne psie sporty, jak również udzielają porad mieszkańcom, jak mogą aktywnie spędzić czas ze swoim psem w mieście. Można również skorzystać z bezpłatnych porad nt. szkolenia psów. - Na te spotkania przychodzą całe rodziny wraz ze zwierzętami, które tego dnia mogą do woli się wybiegać. Impreza jest adresowana do każdego właściciela psa, niezależnie od jego poziomu wyszkolenia czy umiejętności - dodaje urzędnik.

Właściciele czworonogów z Gdańska mogą korzystać z większej liczby ogrodzonych wybiegów. Miasto dysponuje 19 takimi miejscami w głównych dzielnicach, jednak są one zazwyczaj wyposażone jedynie w ławki, paliki do przywiązania zwierząt, dystrybutory torebek oraz śmietniki.

Poza sezonem (od 1 października do końca kwietnia) można również spacerować z psem po plaży, oczywiście spełniając wymóg smyczy i kagańca. W sezonie turystycznym psiarzom pozostaje tylko jeden odcinek wydzielonej plaży w Brzeźnie, tam natomiast cały rok zwierzęta mogą biegać luzem.

Więcej informacji o aktywnym spędzaniu czasu z psem i sporcie agility można znaleźć w najnowszym numerze "Gościa Gdańskiego" 18/2015 na 3 maja.