Majowe z Gościem

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 04.05.2015 09:22

W polską duchowość od początków chrześcijaństwa wpisane są szacunek i miłość do Matki Bożej. Jej kult, zwłaszcza w rozpoczętym kilka dni temu maju, przybiera przeróżne formy zewnętrzne. Chcemy się nimi pochwalić. Dlatego prosimy: zrób zdjęcie i prześlij je do redakcji.

Majowe z Gościem W wielu kościołach archidiecezji odbywają się w maju wieczorne Apele Jasnogórskie ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Nabożeństwa majowe to nie tylko domena wielkich kościołów czy maryjnych sanktuariów. Od wieków polscy katolicy gromadzą się w swoich społecznościach lokalnych, by poprzez śpiew czy odmawianie Litanii Loretańskiej zanosić do Matki swoje prośby i dziękczynienia. Modlitewne spotkania przy wiejskich kapliczkach, przydrożnych krzyżach, w naszych kościołach i kaplicach są niewątpliwie fenomenem w wymiarze Europy, a nawet świata. Pozostają jednak, z oczywistych względów, znane jedynie lokalnej społeczności.

Warto się nimi podzielić z innymi, ponieważ przykład oddania Maryi, a przez Nią Bogu samemu może stać się dla wielu prawdziwym pomnożeniem wiary. Zwracamy się więc z prośbą do naszych czytelników, aby majowe spotkania z Maryją dokumentowali zdjęciami z tych nabożeństw.

Wykonane fotografie wraz z krótkim opisem zawierającym informacje dotyczące miejsca spotkania, początków jego historii oraz objaśnienia ukazujące lokalne zwyczaje można przesyłać na nasz adres mailowy: gdansk@gosc.pl. Opublikujemy je w serwisie na naszej stronie internetowej. Czekamy na zdjęcia przedstawiające zarówno wydarzenia gromadzące ogromne rzesze ludzi, jak i takie, w których uczestniczy zaledwie kilka osób. Te drugie wydają się być szczególnie cenne, pokazują bowiem coś, co jest skarbem i duchową siłą lokalnych społeczności. Idea jest prosta: módl się, zrób zdjęcie, wyślij je do naszej redakcji, a inni je zobaczą.