Trójca śpiewem uwielbiona

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 01.06.2015 20:21

W 800-letnim wnętrzu oliwskiej katedry zabrzmiały utwory powstałe na cześć Świętej Trójcy. Znalazły się wśród nich kompozycje ze wszystkich niemal epok, począwszy od dzieła XV-wiecznego anonimowego twórcy, po utwory współczesnych kompozytorów.

Trójca śpiewem uwielbiona Nosząca wezwanie Trójcy Przenajświętszej katedra oliwska w niedzielę przeżywała swój odpust parafialny. Koncert Polskiego Chóru Kameralnego był zatem dla parafii swoistym prezentem w dniu jej święta

Artyści z Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gadanensis w niedzielny wieczór uroczystości Świętej Trójcy zaprosili mieszkańców Wybrzeża na wyjątkową ucztę duchową. W trwającym ponad godzinę programie zaprezentowali licznie zgromadzonym słuchaczom wyjątkowe dzieła muzyki chóralnej.

Chór prowadzony przez światowej sławy dyrygenta Jana Łukaszewskiego zaśpiewał m.in. kompozycje Jacoba Handla, Williama Byrda czy Andrzeja Hakenbergera. Wśród wykonanych utworów nie zabrakło także dzieł współczesnych autorów: zmarłego dziesięć lat temu Mariana Sawy, Michała Ziółkowskiego, Moniki Sokaite, Marka Raczyńskiego, Miłosza Bembinow i Agaty Krawczyk.

Wśród pochodzących z różnych części Europy autorów wykonywanych kompozycji na szczególną uwagę - z racji swego pochodzenia - zasługuje zapewne Andrzej Hakenberger, pomorski kompozytor, którego utwory rozbrzmiewały na początku XVII stulecia w świątyniach Gdańska, Oliwy czy Pelplina. Do czasów współczesnych informacji o jego życiu przetrwało niewiele. Wiadomo jednak, że był członkiem kapeli muzycznej orszaku króla Zygmunta III Wazy. Następnie powołany został na stanowisko gdańskiego kapelmistrza. Piastował je przez niemal dwadzieścia lat, zapewniając oprawę muzyczną uroczystości religijnych - odbywających się w bazylice Mariackiej oraz świeckich - w Dworze Artusa. Podczas koncertu zabrzmiały dwa utwory tego autora: „In Festo Sanctissimae Trinitatis” oraz „De Sanctissima Trinitate”.

Wydarzenie patronatem medialnym objął GN.

Trójca śpiewem uwielbiona   dr Jan Łukaszewski ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jest w pełni profesjonalnym chórem kameralnym. Prezentuje niezwykle bogaty repertuar od utworów a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Chór jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W 2010 roku na osobiste zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego zespół wziął udział w nagraniu płyty „Penderecki: Complete Choral Works”, która otrzymała nagrodę Złotego Orfeusza przyznaną przez francuską Academie du Disque Lyrique. W 2014 roku za płytę „Marian Borkowski Choral Works” chór otrzymał nagrodę Fryderyka.

Dyrygentem i dyrektorem złożonego z 24 zawodowych muzyków od 1983 roku jest dr Jan Łukaszewski. Uznawany za jednego z najwybitniejszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej dyrygent jest m.in. dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana” oraz wykładowcą kursów mistrzowskich.