Muzyka z wysokiej wieży

Justyna Liptak

publikacja 02.08.2015 19:23

Gdańsk jako jedyne miasto w Polsce może poszczycić się koncertami carillonowymi. Już po raz 17. wszyscy chętni mogli usłyszeć, jak brzmi instrument złożony z dzwonów wieżowych, którego słucha się wyjątkowo, poza kościelnymi murami.

Słuchacze mogli zobaczyć carillonowych wirtuozów dzięki ekranowi zamontowanemu obok wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku Słuchacze mogli zobaczyć carillonowych wirtuozów dzięki ekranowi zamontowanemu obok wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
Justyna Liptak /Foto Gość

XVII Gdański Festiwal Carillonowy odbył się w ramach Letnich Koncertów Carillonowych. W tym roku zainaugurował go duet polsko-japoński: Katarzyna Piastowska-Takao i Toru Takao. Artyści na co dzień mieszkają w Niemczech, są absolwentami renomowanych szkół carillonowych, a także laureatami wielu konkursów związanych z tym instrumentem. W czasie festiwalu wystąpili także carilloniści gdańscy oraz goście specjalni z Niderlandów. 

Muzyki granej na carillonach najlepiej słucha się poza kościołem, w zacisznym miejscu. Stąd słuchaczy zebrano w ogrodzie przy kościele św. Katarzyny. Dzięki ekranowi ustawionemu przy kościelnej wieży wykonawców można było także zobaczyć.

– Ciekawe doświadczenie. Przyszłam, rozstawiłam sobie leżak i już mogłam cieszyć się muzyką na żywo, która docierała do mnie z wysokiej wieży. Naprawdę interesujący koncert – mówi pani Katarzyna, turystka z Poznania.

W Gdańsku znajdują się trzy carillony: w wieży kościoła św. Katarzyny instrument liczy 50 dzwonów. Dwa pozostałe, znajdujące się w wieży Ratusza Głównego Miasta oraz na carillonie mobilnym „Gdańsk", nietypowym 48-dzwonnym instrumencie ciągniętym przez zabytkową ciężarówkę, są mniejsze.

Chętni, którzy nie mogli uczestniczyć w festiwalu, do końca sierpnia mają okazję skorzystania z Letnich Koncertów Carillonowych, które odbywać się będą w piątki i soboty w kościele św. Katarzyny oraz w Ratuszu Głównego Miasta.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.