Matka Boża wędrująca

Justyna Liptak

publikacja 08.08.2015 19:59

Parafia św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) w Gdańsku to kolejny przystanek na peregrynacyjnej mapie kopii figury Matki Bożej z Lourdes.

Kopia figury Matki Bożej z Lourdes zostanie w parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża do niedzieli Kopia figury Matki Bożej z Lourdes zostanie w parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża do niedzieli
Justyna Liptak /Foto Gość

Przybycie figury Matki Bożej zbiegło się w czasie z obchodzonymi w parafii uroczystościami patronki św. Teresy Benedykty od Krzyża.

- Spotkał nas ogromny przywilej, bo można powiedzieć, że w czasie pobytu Matki Bożej w naszej parafii, ta świątynia staje się Jej sanktuarium - takim małym Lourdes - mówił w czasie Mszy św., ks. Piotr Kraiński, wikariusz z parafii św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Figura w parafii pozostanie do niedzieli. - Nigdy nie byłam Lourdes i już raczej tam nie pojadę. Dlatego bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że Matka Boża przyjedzie do nas - mówi pani Irena, parafianka. Następnie, figura wyruszy do żukowskiego kościoła Wniebowzięcia NMP. Peregrynacja zakończy się w grudniu.

Figura Matki Bożej z Lourdes po Archidiecezji Gdańskiej peregrynuje od 11 lutego, kiedy w czasie obchodów Światowego Dnia Chorego wyruszyła z katedry oliwskiej. Peregrynacja zainicjowana została przez gdańską Caritas z okazji 25-lecia istnienia.

Najpierw figura wyruszyła do placówek prowadzonych przez Caritas. Zaplanowano także odwiedziny w domach pomocy społecznej oraz hospicjach. Od 1 maja Matka Boża z Lourdes peregrynuje również po dekanatach archidiecezji gdańskiej.

Peregrynacja odbywa się pod patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia oraz z błogosławieństwem i posłaniem biskupa Lourdes i Tarbes.