Dziękujemy za plony

Jan Hlebowicz

publikacja 13.09.2015 17:57

- Złotymi kłosami jesteście wy, ludzie wiary i czciciele Matki Bożej Trąbkowskiej - mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas dożynek archidiecezjalno-samorządowych.

Dziękujemy za plony Abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił pięknie wykonane korony żniwne Jan Hlebowicz /Foto Gość

W sanktuarium maryjnym w Trąbkach Wielkich od 6 do 13 września trwał odpust ku czci narodzenia Najświętszej Maryi Panny, patronki świata pracy. W ostatni dzień odpustu odbyły się dożynki archidiecezjalno-samorządowe. Z tej okazji abp Sławoj Leszek Głódź przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za urodzajne plony.

- W święto Narodzenia Matki Bożej dziękujemy za dobre plony oraz modlimy się za rolników, siewców, żniwiarzy, sadowników i ogrodników, dla których ziemia jest warsztatem ich codziennej pracy - powiedział w homilii metropolita gdański. 

Metropolita gdański mówił także o gotowości polskiego Kościoła do niesienia pomocy uchodźcom, których olbrzymia fala napływa w ostatnich tygodniach do Europy. - Apel papieża Franciszka dla ludzi Kościoła jest rozkazem - zaznaczył. 

Abp Głódź przypomniał o szerokim zakresie pomocy humanitarnej, jaką Caritas niesie na całym świecie bez względu na wyznanie osób potrzebujących. Dodał również, że wsparcie uchodźców wymaga podjęcia działań administracyjno-organizacyjnych przez instytucje rządowe. Podkreślił też w homilii, jak ważny jest chrzest w życiu każdego człowieka dla niego samego oraz dla wspólnoty, do której należy. - To przy chrzcielnicy stajemy się dziećmi Bożymi - zaznaczył metropolita gdański.  

- Każde powołanie człowieka ukierunkowane jest ku Bogu, ku świętości. We wszystkich religiach chwalony jest Bóg, który jest miłością. Jeżeli religia nadużywana jest przez poszczególne wyznania, to staje się fundamentalizmem. Nie ma Boga wojny, jest Bóg pokoju i miłości - kontynuował. 

W homilii abp Głodź zaznaczył również, że rodzina, szkoła i Kościół to trzy filary wychowania. "Jeżeli którykolwiek zostanie zburzony, rozsypie się cała konstrukcja rodziny rodzin, jaką jest ojczyzna".   

W trakcie Mszy św. arcybiskup wraz z przedstawicielami lokalnych władz wręczył puchary wykonawcom najpiękniejszych koron żniwnych. - Piękne wieńce żniwne symbolizują owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Bo wszyscy należymy do Bożego stworzenia na tej ziemi i w tym czasie - mówił metropolita gdański. 

- Korony żniwne to wyraz naszej ciężkiej pracy, a jednocześnie wyraźny gest naszego przywiązania do tradycji, pomorskiej ziemi, Kościoła i Boga - zaznaczyła pani Jadwiga, mieszkanka Trąbek Wielkich.

Podczas uroczystości zasłużeni mieszkańcy Trąbek Wielkich i okolic zostali uhonorowani Medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Po Eucharystii odbyła się procesja z wieńcami dożynkowymi na stadion, na którym zaplanowano festyn. Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji, m.in. występy zespołów, loterie z nagrodami, zabawy z animatorami oraz wesołe miasteczko dla dzieci.