Zmywarka dla wielodzietnych

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 20.09.2015 12:29

- Dbałość o otaczający świat przekłada się w jakiś sposób na troskę o ekologię naszego serca. Pomaga, by z ludzkiego serca brały początek tylko dobre słowa, myśli i działania - mówił 19 września w Sopocie bp Wiesław Szlachetka.

Zmywarka dla wielodzietnych Moment wręczenia nagród ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Gala konkursu ekologicznego, zorganizowanego przez gdańską Caritas, zgromadziła w sobotę na sopockim Molo kilkuset przedstawicieli rodzin wielodzietnych. Konkurs odbywający się pod nazwą "Nowe ze starego" przeznaczony był dla rodzin z co najmniej czworgiem dzieci. Zadaniem przed jakim stanęli uczestnicy rywalizacji, było stworzenie ze starych, niepotrzebnych już przedmiotów, nowych sprzętów o zupełnie innym zastosowaniu. Podczas spotkania 73 laureatom wręczono nagrody w postaci talonów na odbiór nowoczesnych, energooszczędnych zmywarek.

- Zmywarka jest bardzo potrzebną rzeczą. Jest nas trzynaścioro, a niedługo rodzina powiększy się o kolejnego członka - mówi pani Beata Grzywacz z Rekowa Górnego. Wraz z mężem od 25 lat są członkami wspólnoty neokatechumenalnej. - Każdego dnia jest do zmycia ponad 50 naczyń. Bez zmywarki funkcjonowanie rodziny wydaje się trudne, wręcz niemożliwe - ocenia. - Mamy wprawdzie zmywarkę, ale jest już stara i ostatnio zaczęła nam szwankować.

Estetycznie wykonana pufa, szafa ze skrzynki po owocach, wielofunkcyjny organizer na drobiazgi powstały z butelek pet, ścienny zegar, którego tarczą stała się płyta CD… Prace, które zgłoszono na konkurs były niezwykle zróżnicowane.

Zmywarka dla wielodzietnych   Konkursowe prace zaskakiwały pomysłowością ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Aby wziąć udział w konkursie zrobiliśmy ogrodową huśtawkę - relacjonuje pani Beata. - W konkursie przedstawiliśmy stolik okolicznościowy, którego nogi wykonaliśmy z nakrętek od butelek. Blat powstał ze skrzynki obłożonej kartonem - dodaje pani Jolanta z Krokowej. Obie podkreślają, że nowe zmywarki bardzo przydadzą się w ich gospodarstwach domowych.

- Chcieliśmy się tym razem pochylić nad problemem surowców wtórnych i zbyt łatwo produkowanych śmieci. One nie muszą zasilać wysypisk. Mogą stać się przedmiotami, z których będzie można korzystać niejako w drugiej odsłonie - mówił podczas gali ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas. - W rodzinach wielodzietnych widzimy ogromny potencjał pomysłów, a także siły do ich realizacji. Wykonanie zadań konkursowych wymagało integracji rodzinnej. To także jest sukces rodziny - dodał.

- Wysokiej klasy sprzęty, które przekazujemy rodzinom są nowe. Koszt takiej zmywarki wynosi 1600 zł. To ogromne wyzwanie finansowe dla rodzin wielodzietnych, w których jest przecież bardzo wiele wydatków. Dodam, że zmywarka, która dzisiaj trafia do rodzin, na cały cykl pracy zużywa zaledwie 6 litrów wody. To ogromna oszczędność energii i wody, zwłaszcza jeżeli zmywarki używamy wiele razy w tygodniu - podkreśla ks. Janusz Steć.

W sobotniej uroczystości uczestniczyli partnerzy realizowanego przez Caritas projektu. Znaleźli się wśród nich m.in.: Danuta Grodzicka-Kozak, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Katarzyna Maksymowicz, przedstawicielka Ministerstwa Ochrony Środowiska.

Zmywarka dla wielodzietnych   Dzieci ze świetlic Caritas przedstawiły swoje pomysły na wykorzystanie surowców wtórnych ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Dzięki środkom publicznym, jakimi dysponujemy, staramy się pokazać ludziom, ze trzeba oszczędzać zasoby. Ten konkurs uczy, że z niepotrzebnych rzeczy można wyczarować cuda - podkreślała Danuta Grodzicka-Kozak. - Oprócz oczywistych działań, które Fundusz prowadzi w związku z edukacją ekologiczną, świadomie włączamy się w elementy polityki prorodzinnej. Tak było i będziemy starali się by tak działo się również w przyszłości - wtórował jej Maciej Kazienko, wiceprezes WFOŚ.

Na zbieżność działań gdańskiej Caritas z nauczaniem papieża Franciszka zwróciła uwagę przedstawicielka ministerstwa. - Encyklika papieża Franciszka "Laudato si" nawołuje nas do troski o wspólny dom, którym jest ziemia. Znajdujemy w niej zdanie mówiące, że kluczowa jest troska o zjednoczenie całej rodziny ludzkiej w dążeniu do zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju. To symptomatyczne słowo papieża, które doskonale oddaje konkurs "Nowe ze starego" - podkreślała Katarzyna Maksymowicz.

- To jest nie lada wyzwanie, które promuje poszanowanie energii. Dziękuję organizatorom i sponsorom za dobrą robotę. Także gdańskiej Caritas za dobrą robotę, którą wykonuje zarówno na co dzień w Sopocie, jak i na Pomorzu - mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - To tak naprawdę już trzeci konkurs o treści ekologicznej, ale także pokazujący rodzinę wielodzietną, jako bardzo kreatywną, która ma wiele pomysłów i potrafi je przełożyć na praktykę - zaznaczała marszałek Hanna Zych-Cisoń.

- Uważam, że to bardzo dobra akcja. W dzisiejszym świecie jest wielka potrzeba, żeby promować rodzinę - podkreśla pani Beata Grzywacz. Jej rodzina uczestniczyła we wszystkich edycjach konkursów dla wielodzietnych, organizowanych przez Caritas. - Bardzo przydaje się nam pralka, podobnie naczynia, które wygraliśmy w święta Bożego Narodzenia. Przy ich użyciu przeżywaliśmy wigilię. Jesteśmy z tych inicjatyw Caritas bardzo zadowoleni - dodaje.