W hołdzie 38 pocztowcom

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 05.10.2015 21:36

- Pomordowani polscy pocztowcy są dla nas przykładem odwagi i gotowości złożenia największej ofiary, jaką jest oddanie własnego życia w imię najwyższych wartości. Są nimi: Bóg, honor i ojczyzna - mówił przy pomniku-mogile bohaterskich Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku o. Erwin Urbaniak OFM.

W hołdzie 38 pocztowcom Modlitwie za poległych przewodniczył o. Erwin Urbaniak OFM ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Kilkaset osób zgromadziły uroczystości ku uczczeniu pomordowanych pocztowców, które odbyły się 5 października na cmentarzu na gdańskiej Zaspie. Przy mogile narodowych bohaterów zebrali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje środowisk kombatanckich i patriotycznych oraz uczniowie gdańskich szkół.

Po okolicznościowych przemówieniach i modlitwie, którą poprowadził pracujący w rektorskim kościele Niepokalanego Serca Maryi franciszkanin, o. Erwin Urbaniak, delegacje złożyły u stóp pomnika wieńce i kwiaty. Wcześniej w parafialnym kościele pw. św. Antoniego w Gdańsku-Brzeźnie odprawiona została Msza św. w intencji 38 zamordowanych pocztowców oraz ich rodzin.

- To historyczna okazja ukazania tych wartości, które spychane są dzisiaj na margines. Bohaterstwo polskich pocztowców, ich odwaga i ofiara złożona ze swojego życia w obronie wolności i ojczyzny jest dla nas okazją do refleksji, byśmy potrafili w serca dzieci i młodzieży wpajać te wartości, które są najistotniejsze - mówił już po uroczystości o. Urbaniak. - Historia naszego narodu w wielu miejscach jest bardzo tragiczna. To powoduje, że pamięć i modlitwa w intencji tych, którzy oddali za nią życie, to także nasz dług wdzięczności - dodał zakonnik.