Wszystko podporządkować Jezusowi

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 11.10.2015 04:15

Sześciu alumnów V roku GSD zostało wprowadzonych w kandydaturę do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Wszystko podporządkować Jezusowi - Jezus niczego człowiekowi nie zabiera, ale wszystko posiada przemienia w skarb w niebie - podkreślał bp Wiesław Szlachetka ks. Rafał Starkowicz /Fofo gość

Obrzęd zgromadził 10 października w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Gdyni kleryków, grono moderatorów i członków parafialnej wspólnoty. Uczestniczyli w nim także krewni kandydatów i ich przyjaciele. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka.

- Na drodze przygotowania do posługi kapłańskiej jesteście zaproszeni, aby Chrystusowi poświęcić wszystko - to, co macie i kim jesteście - aby zyskać wewnętrzną wolność. Ta wolność uzdalnia do prawdziwego pójścia za Nim, do owocnego udziału w Jego kapłaństwie i do radości, której nikt ani nic nie zdoła odebrać. Nie zdołają jej odebrać nawet prześladowania, których i dzisiaj nie brakuje - mówił do kandydatów bp Wiesław.

Hierarcha zaznaczał, że w naszym kręgu kulturowym prześladowania, jakich doświadczają uczniowie, mają głownie charakter moralny. - Rodzą się one nie tylko z niechęci do chrześcijaństwa. Źródłem tych prześladowań są ci pasterze, którzy bądź to niegodziwie przyjmują święcenia, bądź dopuszczają się zdrady Chrystusa - zaznaczał. - Tacy zadają bolesne rany Kościołowi, który jest Mistycznym Ciałem Chrystusa, a jednocześnie stają się pseudobohaterami niektórych mediów i zgorszeniem dla nieutwierdzonych w wierze - ocenił biskup.

Bp Szlachetka podkreślał także, że zdecydowaną większość w Kościele stanowią pasterze, którzy służą mu z ogromną ofiarnością i poświęceniem.

Dopuszczenie do grona kandydatów, którzy mają przyjąć święcenia diakonatu i kapłaństwa, następuje na początku piątego roku studiów, czyli trzeciego roku teologii, po odprawieniu trzydniowych rekolekcji. Jest ono poprzedzone odpowiednim badaniem kanonicznym. Istotę dopuszczenia alumna do grona kandydatów stanowi publiczne oświadczenie, że pragnie on poświęcić się Bogu i Kościołowi, by wypełnić w przyszłości obowiązki wynikające ze święceń.