Ludzie miłosierdzia

Justyna Liptak

publikacja 14.10.2015 00:37

- Siła Caritas to Ewangelia jako inspiracja, dlatego dziękujemy wam, współtworzącym dzieła miłosierdzia - mówił ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej, w czasie jubileuszowej gali.

Utwór Wolfganga Amadeusza Mozarta "Eine kleine Nachtmusik" był elementem kończącym jubileuszową galę Utwór Wolfganga Amadeusza Mozarta "Eine kleine Nachtmusik" był elementem kończącym jubileuszową galę
Justyna Liptak /Foto Gość

Sala koncertowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, gdzie odbywała się uroczystość, wypełniona była po brzegi. Wśród zaproszonych gości znaleźli się duchowni, ministrowie, a przede wszystkim wolontariusze, którzy ideę pomocy drugiemu człowiekowi realizują w konkretnych działaniach. Galę rozpoczęły "Cztery pory roku" Antonia Vivaldiego w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Wojciecha Rajskiego z Sopotu pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka, koncert połączony z prezentacją multimedialną pt. "Caritas w 4 porach roku". – W zależności od pory roku, Caritas podejmuje konkretne działania na rzecz najbardziej potrzebujących – wyjaśniła Bożena Olechnowicz, prowadząca galę.

Ks. Steć, witając przybyłych, podkreślił wagę wydarzenia, które z okazji 25-lecia odbywa się w archidiecezji gdańskiej. – Oprócz nas, będących tutaj, w tej sali, jest jeszcze jeden gość, o którym nie można zapomnieć – Matka Boża z Lourdes, która przyjechała do naszej archidiecezji, gdzie peregrynuje – mówił.

Dyrektor przybliżył również ideę pomocy bliźniemu. – Siła Caritas to Ewangelia jako inspiracja, dlatego dziękujemy wam, współtworzącym dzieła miłosierdzia. Nasza historia sięga 25 kwietnia 1990 roku – od tamtego momentu skrzykujemy ludzi dobrej woli do inicjatyw, które doprowadziły do uformowania nowoczesnej instytucji pomocowej, jaką jest Caritas – mówił ks. Steć.

Jubileuszowa gala była okazją, aby podziękować poprzez wyróżnienia i odznaczenia wszystkim, którzy w dzieła Caritas się włączają. – Na każde wielkie dzieło składają się trzy czynniki: czasy, ludzie i zdarzenia. Odznaczenia są zewnętrznym znakiem zauważenia tych udzielających się w dziełach Caritas ludzi – mówił abp Sławoj Leszek Głódź. – Moglibyśmy wymienić tutaj litanie pomysłów zrealizowanych przez naszą Caritas. Są to dzieła udane, bo wyrastają z wiary, są miłością i oby zawsze krzepiły nas nadzieją, tak, jak te żółte żonkile na Polach Nadziei.

Metropolita gdański podkreślił również, jak ważni dla powodzenia caritasowskich przedsięwzięć są młodzi. – To wolontariusze, którzy jednoczą się we wspólnotach takich, jak szkolne koła Caritas, gdzie ich działalność jest ukierunkowana na pomoc drugiemu człowiekowi. To oni będą wspomagać nas w tak ważnym wydarzeniu, jak Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku.

  • Nagrodę "Pro publico bono" – za działania na rzecz rodziny – otrzymały: Elżbieta Kacynel-Rendzio, Marzena Pałubicka, Aldona Mionskowska, szefowe placówek Caritas prowadzących rehabilitację społeczno-zawodową osób niepełnosprawnych i działające w środowiskach lokalnych na rzecz ukazywania, że osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi członkami rodzin.
  • Dyplomy uznania otrzymały: Małgorzata Niemkiewicz – za działalność w obszarze ekonomii społecznej oraz Jolanta Kruk – za działania na rzecz osób młodych bez zatrudnienia, nieuczących się i nieobjętych treningiem zawodowym.
  • Honorową Statuetkę Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymała Hanna Klimek-Włodarczak – wolontariuszka Caritas i wybitna trenerka olimpijczyków z Atlanty i Sydney, która w Caritas stworzyła sekcję pływacką osób niepełnosprawnych, natomiast dyplom uznania za szczególne zaangażowanie w aktywizację zawodową i zatrudnianie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy przypadł w udziale Marii Sobczyk – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Gdyni.
  • Wolontariusze działający w strukturach parafialnych zespołów Caritas i szkolnych kół Caritas zostali wyróżnieni za codzienną posługę wobec osób potrzebujących, wychowywanie młodych ludzi do czynienia dobra. Wśród uhonorowanych znalazły się: Aniela Cirocka, Halina Galewska, Halina Potrykus, Maria Utko, Marzena Dymek, Teresa Sosińska oraz Parafialny Zespół Caritas działający przy parafii Bożego Ciała w Gdańsku-Morenie.
  • Dyplomami zostały także wyróżnione Alicja Szostek i Karolina Lewandowska, koordynatorki z Centrum Wolontariatu Caritas, które animują i koordynują działalność wolontariuszy zrzeszonych w różnych strukturach, odpowiadają za akcję letnią Caritas i akcje pomocowe.
  • Medale dla zasłużonych kierowniczek świetlic dla dzieci i młodzieży działających w Gdańsku otrzymały: Patrycja Skrzyńska, Aleksandra Szuma-Ganczarek, Sylwia Trzoska-Zimny i Marta Szulc.
  • Dyplom uznania przypadł w udziale Marcinowi Bednarzowi – za działalność na rzecz mieszkańców Sopotu, szczególnie na rzecz dzieci i młodzieży.
  • Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wręczył nagrody diecezjalne, które otrzymali: ks. prał. dr hab. Andrzej Kowalczyk, ks. prał. Ireneusz Bradtke, dr Aleksandra Modlińska, Maciej Kazienko oraz dr Małgorzata Niemkiewicz.
  • Bp Wiesław Szlachetka wraz z ks. Januszem Steciem wręczyli medale 25-lecia Caritas i dyplom uznania osobom i firmom, które szczególnie wpisały się w historię gdańskiej Caritas. Nagrodzeni to: Zosia Pawłowska, Aleksandra Kawiak i Wiesław Haciski, Halina Lewkowicz, Eugeniusz Lipiński i Wojciech Lipiński, Krzysztof Blajchert, Jarosław Szydłak, Mirosława i Bogdan Dombrowscy, Teresa Kamińska, Jerzy Latała, Rainer von Scharpen, Kazimierz Wierzbicki, Hotel "Radisson Blue", Fundacja "Energa", firma LPP, Danuta Tomaszewska, ks. kan. Piotr Żynda, ks. Krzysztof Sagan.
  • Dyplom uznania trafił do Centrum Logistycznego Żabki – za stworzenie mechanizmu dystrybucji nadwyżek żywności.