Przekazujcie to, czym się napełniacie

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 18.10.2015 17:16

- Studiowanie ksiąg praw Bożych ma przede wszystkim pomóc wam wzrastać w wierze i umacniać do dawania świadectwa wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego - mówił 17 października w kościele NSPJ o. prof. Grzegorz Bartosik OFMConv, dziekan Wydziału Teologicznego UKSW.

Przekazujcie to, czym się napełniacie Abp Sławoj Leszek Głódź przemawia podczas inauguracji roku akademickiego w GAKT ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Eucharystią w górnym kościele gdyńskiej parafii NSPJ rozpoczęła się uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego. Mszy św. przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Homilię wygłosił o. prof. Bartosik.

W swoim słowie kaznodzieja podkreślał, że we współczesnym świecie toczy się wielka walka kultur, w której żołnierzami są teologowie świeccy i duchowni. - To, że w Polsce nie króluje symbol sierpa i młota czy półksiężyca, a króluje krzyż Chrystusowy, zawdzięczamy przede wszystkim naszej Matce i Królowej z Jasnej Góry. Dał nam Ją Pan Bóg, a Ona wielokrotnie obroniła wolność naszej ojczyzny - mówił o. profesor.

- Rozpoczynając ten rok akademicki, prośmy Ducha Świętego, aby pomagał nam coraz lepiej poznawać wiarę katolicką. Aby także uzdalniał nas do dawania świadectwa Panu Bogu w Trójcy Świętej, naszej wierze, naszej tradycji - podkreślał o. Bartosik. - Prośmy także Matkę Bożą, Królową Polski, aby jak niegdyś pomagała naszym przodkom wytrwać w wierze, obronić wartości chrześcijańskie w życiu naszej ojczyzny, tak i dziś pomagała nam mężnie trwać przy Panu Jezusie, krzyżu i Ewangelii - dodał na zakończenie.

Druga część uroczystości odbyła się w dolnym kościele. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wielu uczelni Wybrzeża. Gości przywitał ks. prał. prof. Jacek Bramorski, rektor GAKT.

- Kolegium przez studia magisterskie przygotowuje osoby świeckie i zakonne do pracy w różnych sektorach misji ewangelizacyjnej Kościoła, zwłaszcza w zakresie katechezy szkolnej. Owocem tego kształcenia jest grono ponad 1100 absolwentów - przypominał ks. Bramorski. Jak dodał, uczelnia kształci również osoby świeckie w ramach studiów podyplomowych oraz młodych kapłanów, którzy w ten sposób realizują stojące przed nimi zadanie formacji stałej. - W ramach Instytutu Kultury Chrześcijańskiej osoby świeckie mogą poszerzać swoją wiedzę religijną z teologii, biblistyki, historii Kościoła i etyki. Wykłady te cieszą się dużą popularnością i ufamy, że stanowią dużą pomoc dla wiary szukającej odpowiedzi - podkreślał ks. rektor.

- Swoją ofertę kierujemy nie tylko do osób dorosłych, ale także do uzdolnionej młodzieży szkół licealnych i gimnazjalnych w ramach Uniwersytetu Młodych - zaznaczył.

Po przemówieniu rektora nastąpiła immatrykulacja studentów I roku. Następnie rozpoczynający naukę w gdyńskiej placówce otrzymali indeksy. Podczas uroczystości o. prof. Bartosik wręczył także świadectwa ukończenia studiów absolwentom Podyplomowego Studium Teologii. Księża, którzy ukończyli Studium z Zarządzania Podstawowymi Jednostkami Kościelnymi, otrzymali stosowne dokumenty z rąk abp. Głódzia. Natomiast dyplomy ukończenia Instytutu Kultury Chrześcijańskiej wręczył absolwentom ks. rektor Bramorski.

W imieniu studentów przemówił do zgromadzonych Radosław Rzepecki. - Gdy w 1973 roku szedłem na teologię jako człowiek świecki, wszyscy znajomi pukali się w głowę. Mówili, że jest to całkowicie niepraktyczny kierunek - zwierzał się dr hab. Grzegorz Grochowski z Papieskiego Wydziału Teologicznego podczas wykładu inauguracyjnego pt. "Czy studiowanie teologii pomaga w rozwoju talentu?". - Poznanie Boga i prawdy o człowieku jest celem teologii. Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia. Człowiek ma z niego czynić arcydzieło sztuki - zaznaczał prelegent.

Słowo kończące inaugurację wygłosił abp Głódź. Podkreślał w nim przede wszystkim potrzebę kształcenia młodego pokolenia studentów w oparciu o nasze korzenie cywilizacyjne, humanizm i prawo naturalne. - Powiew liberalizmu niesie ze sobą pustkę. Zadaniem kolegium jest wykształcenie doskonałych teologów, żyjących zgodnie z etyką chrześcijańską. Podjęliśmy to zadanie z dobrym skutkiem - stwierdził metropolita.