Wolność nierozerwalna z Dekalogiem

Justyna Liptak

publikacja 21.10.2015 20:50

- Dzisiaj chcemy prosić św. Jana Pawła II, aby wypraszał nam siły, żebyśmy byli wierni Jezusowi, Ewangelii oraz Kościołowi, w którym mamy tworzyć jedną wspólnotę - mówił w czasie homilii ks. dr Krzysztof Drews, dyrektor ekonomiczny Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego.

Ks. Jacek Bramorski w czasie Mszy św. poświęcił obraz Jana Pawła II, namalowany przez studentkę GAKT Ks. Jacek Bramorski w czasie Mszy św. poświęcił obraz Jana Pawła II, namalowany przez studentkę GAKT
Justyna Liptak /Foto Gość

Uczestnicy spotkali się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni, gdzie odbyła się Msza św. dziękczynna za dar życia i pracy apostolskiej św. Jana Pawła II.

– Papież wielokrotnie wskazywał nam drogę do wolności, rozumianej nie tylko poprzez suwerenność. Podkreślał, że wolność wiąże się nierozerwalnie z Dekalogiem. Ta myśl jest aktualna także dzisiaj, kiedy tak wielu z nas zachłysnęła się konsumpcjonizmem, co może prowadzić do zniewolenia duchowego – mówił ks. Drews.

Duszpasterz zwrócił uwagę, że hasło "Jan Paweł II – Patron Rodziny" nie jest przypadkowe. – Dzisiaj bardzo ważne jest, aby rodziny były silne Bogiem, by były domowym Kościołem, z którego będą wyrastać dzieci Boże. By rodziny były tą iskrą dla świata, która przekazuje wiarę tym, którzy na co dzień wiarą nie żyją – mówił ks. Drews.

Po Mszy św. odbyło się XV sympozjum w auli akademickiej Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego. Hasło spotkania zainspirowane zostało mottem niedawno obchodzonego Dnia Papieskiego.

Jako pierwszy głos zabrał ks. prof. Jacek Bramorski, rektor Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego. Tematem prezentacji był "Etos małżeński jako miłość i odpowiedzialność". – Wielkim promotorem godności osoby ludzkiej był Jan Paweł II, jest w tym Boża logika, bo papież Polak, jako patron rodziny, orędował za związkiem kobiety i mężczyzny powołanych do realizacji siebie w miłości małżeńskiej – mówi ks. prof. Bramorski.

Kolejny gość – dr Aleksandra Kicińska, prezes Poradni "Naprocentrum" w Gdańsku – skupiła uwagę słuchaczy na zagadnieniu ochrony zdrowia prokreacyjnego, a prof. Aurelia Polańska wyjaśniała, że roztropna praca wychowawcza w rodzinie jest bezcenną wartością dla dzieci i społeczeństwa.