Cenna mozaika ocaleje

Jan Hlebowicz

publikacja 28.10.2015 13:13

Inwestor, który przebuduje kino "Neptun" na hotel, nie zniszczy mozaiki Anny Fiszer, ale ją zdemontuje.

Cenna mozaika ocaleje Tak wygląda mozaika na ścianie budynku kina "Neptun", o którą walczyli internauci Jan Hlebowicz /Foto Gość

Wiosną spółka Capital Park zapowiedziała, że w miejsce zespołu trzech kin, które mieszczą się w budynku między ul. Długą, Piwną i Lektykarską, powstaną hotel sieci Hampton by Hilton, powierzchnie handlowe oraz niewielkie kino studyjne.

Według przedstawionego przez firmę projektu, całkowitej metamorfozie ulec miała charakterystyczna fasada od strony ul. Lektykarskiej. A to oznaczało, że ze ściany budynku kina zniknie powstała w latach 50. ubiegłego wieku wielkoformatowa mozaika autorstwa sławnej malarki Anny Fiszer.

Przeciwko likwidacji mozaiki zaprotestowali studenci Akademii Sztuk Pięknych oraz trójmiejscy artyści. Swój sprzeciw postanowili wyrazić również użytkownicy Facebooka, którzy utworzyli na portalu grupę "Nie dla zniszczenia mozaiki Anny Fiszer". Wydarzenie poparło ok. 5 tys. osób.

"Abstrakcyjna mozaika Anny powstała z oporu wobec cukierkowatego socrealizmu, szalejącego parę ulic dalej. Artystka mówiła o tym projekcie z dumą, jako o realizacji czysto artystycznej, niezależnej od oczekiwań ówczesnej władzy" - przekonywali inicjatorzy protestu. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Ostatecznie, dzięki staraniom społeczników, pomorskiego konserwatora zabytków, ASP i przedstawicieli władz miasta, udało się wynegocjować z inwestorem zachowanie mozaiki. Zostanie ona zdemontowana na koszt spółki Capital Park. Po demontażu mozaika trafi do udostępnionej przez konserwatora składnicy, gdzie będzie czekała na nową ścianę.

Inwestor nie chce jeszcze informować o kosztach operacji demontażu ani gdzie mozaika zostanie ponownie zamontowana.


Malarka i grafik Anna Fiszer urodziła się w 1909 r. w Łomży. W latach 1927-1931 kształciła się w Wyższej Szkole Sztuk Zdobniczych w Warszawie u Tadeusza Noskowskiego i Zofii Butrymowicz, a w okresie 1936-1939 studiowała w ASP w Warszawie u Karola Tichego. Podczas II wojny światowej, jako łączniczka AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Od 1950 r. wykładała w Katedrze Malarstwa, Rysunku i Rzeźby na Politechnice Gdańskiej. Zmarła w 2002 r. w Gdańsku.