Oliwa dobrego Samarytanina

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 04.12.2015 15:10

- To pięknie, że odczytaliście gwiazdę betlejemską, która prowadzi was do Jezusa drogami wolontariatu. To dar z waszego młodego życia, które składacie samemu Panu Bogu, obecnemu w drugim człowieku - mówił 3 grudnia w oliwskiej Auli Jana Pawła II abp Sławoj Leszek Głódź.

Oliwa dobrego Samarytanina Metropolita wręcza nagrodę "Samarytanin Roku" przedstawicielom Koła Caritas działającego w gdańskiej Szkole Podstawowej nr 69 ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Kilkuset członków szkolnych i parafialnych zespołów Caritas zgromadziła w auli Jana Pawła II doroczna gala wolontariatu. Uroczystości przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Przybył na nią także bp Wiesław Szlachetka, który jest przewodniczącym Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski.

- Papież w bulli ustanawiającej Rok Miłosierdzia, który wpisuje się w biblijny kontekst darowania win, przypomina nam o uczynkach miłosierdzia co do duszy i ciała. Jedne i drugie są niezwykle ważne. Wpisują się one bowiem w życie człowieka - podkreślał na wstępie ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas.

Uroczystość była okazją do wręczenia nagród "Samarytanin roku". Otrzymali je wyróżniający się wolontariusze oraz placówki. Laureatami nagrody byli w tym roku:

Aneta Węsierska, wolontariuszka w Centrum Pomocowym im. Jana Pawła II w Gdańsku oraz w Hospicjum św. Józefa w Sopocie;

Magda i Anna Kozy działające Sopocie;

Parafialny Zespół Caritas z kościoła MB Bolesnej w Gdańsku;

Szkolne Koło Caritas ze szkoły podstawowej nr 69 w Gdańsku.

Nagrodą specjalną wyróżniona została niezwykle oddana posłudze potrzebującym Benigna Galer.

Metropolita wraz z biskupem Wiesławem wręczyli także akty powołania nowym zespołom parafialnym.

Wolontariusze nie zapomnieli o koordynującym od pięciu lat działania zespołów szkolnych i parafialnych ks. Piotrze Brzozowskim. Oprócz ogromnych rozmiarów laurki otrzymał on od swoich podopiecznych wielki pluszowy medal.

Uczestnicy Gali złożyli swoje podpisy pod specjalnie przygotowaną na tę uroczystość Deklaracją Miłosierdzia. "Pragniemy doświadczając Miłosierdzia Ojca, uczynić Jego Miłość widoczną i namacalną poprzez pomoc niesioną wobec sióstr i braci" - czytamy w Deklaracji.

- Wszystkie poranione dusze potrzebują oliwy dobrego samarytanina. Jesteście oliwą dla ludzi potrzebujących. Dziękuję za świadectwo waszej wiary i piękną wspólnotę wokół dzieła Caritas, Wam - działającym w tak wielu dziedzinach - mówił do wolontariuszy abp Sławoj Leszek Głódź.

Głos zabrał także bp Wiesław, który zrelacjonował zebranym przebieg swojej ostatniej wizyty w Warszawie, związanej z prezentacją działalności charytatywnej Kościoła. - Oblicze Ojca Niebieskiego ma się odbijać w naszym obliczu - podkreślał bp Wiesław. - W naszej archidiecezji jest 4000 wolontariuszy w Szkolnych Kołach Caritas i 1000 w parafialnych. Mam nadzieję, że w Roku Miłosierdzia liczba ta będzie jeszcze wzrastać - dodał bp Szlachetka.

- Galę wolontariatu organizujemy co roku, by podziękować całej rzeszy wolontariuszy za ich pełną poświęcenia pracę - mówi ks. Piotr Brzozowski. - Chcemy podkreślić, jak bardzo wolontariusze są dla nas ważni w codziennej pracy. Myślę, że ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia przynagla nas, by zintensyfikować nasze działania - dodaje.