Relikwie świętego nauczyciela młodzieży

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 07.12.2015 23:58

- Ta wizyta ożywia działające przy parafii duszpasterstwo akademickie. Teraz młodzi spotykają się przed symbolami, które w 2016 roku oglądać będą z daleka na krakowskich Błoniach. Tutaj są tylko te symbole i oni - mówi ks. kmdr Radosław Michnowski.

Relikwie świętego nauczyciela młodzieży Ks. kmdr Radosław Michnowski posługuje w Akademii Marynarki Wojennej jako duszpasterz akademicki ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Symbole Światowych Dni Młodzieży 7 grudnia odwiedziły gdyński kościół garnizonowy. Tam o godz. 12 powitali je studiujący w Akademii Marynarki Wojennej podchorążowie. Uczestniczyli także w Eucharystii, którą odprawił ks. kmdr Michnowski, wikariusz wojskowej parafii i duszpasterz akademicki.

- Wizytę symboli traktuję przede wszystkim jako przygotowanie do wielkiego wydarzenia, jakim będą Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku. To cenny dar. Można powiedzieć, że są to relikwie trzeciego stopnia. Zostały ofiarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II - mówi ks. Michnowski.

- Jan Paweł II zawsze był z młodzieżą. Pokazał duszpasterzom, jak wychodzić do młodych i czego oni oczekują od Kościoła. Ukazywał też, jak kierować ich w stronę Boga, jak pokazywać młodym drogę miłości drugiego człowieka. To dla nas, kapłanów, cenne doświadczenie - podkreśla duszpasterz.

- Marynarze doświadczają żywiołu morza. Potrzeba tam działania. Ale sam tego doświadczyłem, przeżywając sztormy 7 w skali Beauforta, że wówczas można się odwoływać tylko do Boga. Ta duchowość ludzi morza jest ich istotną i podstawową cechą. Czasem się do tego nie przyznają. Ale jednak jest to głęboko wpisane w ich życie. Na nasze Msze akademickie przychodzą ci, którzy sami chcą. A na każdej jest około 60 młodych ludzi - mówi ks. Michnowski.