Święto gdańskiego IPN

Jan Hlebowicz

publikacja 10.12.2015 01:02

- Instytutowi Pamięci Narodowej należy się ogromne uznanie za działalność wydawniczą i utrwalanie pamięci o bohaterach narodowych - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Święto gdańskiego IPN Abp Głódź poświęcił nową siedzibę gdańskiego IPN Jan Hlebowicz /Foto Gość

Do nowej siedziby, znajdującej się w odremontowanym i zmodernizowanym budynku przy al. Grunwaldzkiej 216, gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził się przed kilkoma tygodniami. Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się 9 grudnia. Uroczyście poświęcił go abp Głódź.

- Instytut Pamięci Narodowej jest niechcianym dzieckiem przemian ustrojowych. Pamiętamy głosy, które kwestionowały zasadność działalności tej, jakże potrzebnej i ważnej, instytucji. Do dziś, niestety, te głosy się rozlegają - podkreślił metropolita gdański.

Na uroczystości obecny był Łukasz Kamiński, prezes IPN, który podziękował pracownikom oraz instytucjom współpracującymi z instytutem za "wysiłek i wszystko to, co w ciągu 15 lat udało się zrobić". - Te wszystkie osiągnięcia stanowią element naszej służby, służby ojczyźnie, ale też bardzo konkretnym ludziom - podkreślił Ł. Kamiński.

Prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału w Gdańsku, przypomniał, że przez ostatnie kilka lat gdański IPN funkcjonował w kilku budynkach oddalonych od siebie o nawet 27 km. - W tej chwili możemy działać w jednej siedzibie, i to nie dla naszej wygody, ale dla państwa - dla instytucji, z którymi współpracujemy, a szczególnie dla mieszkańców województwa pomorskiego - mówił. - Do naszej nowej siedziby będzie łatwo dotrzeć. W pobliżu znajdują się stacja Szybkiej Kolei Miejskiej oraz stacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - dodał.

Nowa siedziba liczy 3,6 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Na tej przestrzeni urządzono m.in. wyposażone w przesuwane regały archiwum o powierzchni 680 mkw., co pozwoliło zgromadzić w jednym miejscu wszystkie archiwalia IPN przechowywane dotąd w kilku lokalizacjach. W obiekcie znajdują się też biblioteka oraz księgarnia, w której można kupić publikacje i gry wydane przez wszystkie oddziały instytutu.

Cała inwestycja kosztowała ok. 11 mln zł. Realizacja prac rozpoczęła się w 2013 r.

- Cieszę się, że nowa siedziba powstała. Instytut Pamięci Narodowej to bardzo ważna instytucja, która musi się rozwijać. To dzięki historykom tu pracującym przywracana jest pamięć i cześć bohaterom II wojny światowej, a także leśnym partyzantom - mówi kpt. Władysław Dobrowolski, żołnierz ZWZ/AK.

Święto gdańskiego IPN   Wśród zaproszonych gości byli Joanna i Andrzej Gwiazdowie Jan Hlebowicz /Foto Gość Uroczystość otwarcia nowego obiektu zainaugurowała obchody 15-lecia działalności gdańskiego IPN. Z tej okazji instytut przygotował szereg interesujących wydarzeń. 10 grudnia w sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się konferencja naukowa "Nadzieja, apatia i zwycięstwo? Wokół NSZZ »Solidarność«".

Po jej zakończeniu zaplanowano wręczenie kilkudziesięciu osobom Krzyży Wolności i Solidarności. Odznaczenia przyznawane przez Prezydenta RP wręczy prezes IPN, a 19 osobom (w tym pochodzącym z Trójmiasta ofiarom Grudnia '70) przyznane one zostaną pośmiertnie.

Następnego dnia w Klubie Muzycznym "Parlament" będzie można usłyszeć patriotyczny koncert Tadka Polkowskiego "Niewygodna prawda". Wyjątkowe atrakcje czekają także na gości IPN 12 grudnia. O godz. 13.30 na terenie przy sali BHP odbędzie się niezwykła rekonstrukcja wprowadzenia stanu wojennego w Gdańsku. Ciekawym wydarzeniem będzie także gala boksu "Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi" w oprawie historycznej wokół postaci Anny Walentynowicz.