Niezwykłe stajenki przy gdańskich kościołach

Jan Hlebowicz

publikacja 29.12.2015 13:03

Króliki, kuce, gęsi, makiety gdańskich zabytków i figurki historycznych postaci. Jak co roku gdańskie parafie zachęcają do odwiedzenia ruchomych i żywych szopek bożonarodzeniowych.

Niezwykłe stajenki przy gdańskich kościołach Ruchoma szopka u gdańskich franciszkanów Jan Hlebowicz /Foto Gość

Franciszkanie tradycyjnie zapraszają do bocznej nawy kościoła pw. św. Trójcy, gdzie znajduje się ruchoma szopka. To największa tego typu prezentacja w Trójmieście. Swoją popularność zawdzięcza między innymi makietom gdańskich budowli.

- Część dekoracji szopki związanej z Gdańskiem została tak pomyślana, aby oddać jego klimat i atmosferę. A zatem pojawia się motyw nabrzeża Motławy z sugestywnym Żurawiem. Możemy dostrzec też gdańskie, zabytkowe kamieniczki, ratusz Głównego Miasta, bazylikę mariacką oraz elementy współczesne - stoczniowe dźwigi, pomnik na Westerplatte, pomnik Poległych Stoczniowców, most wantowy czy stadion - wymienia o. Tomasz Jank, gwardian klasztoru franciszkanów w Gdańsku.

Wśród makiet zabytków porusza się kilkadziesiąt figur. Przedstawiają one postaci związane z Gdańskiem, m.in. św. Wojciecha, św. Jacka Odrowąża, Daniela Gabriela Fahrenheita, Jana Heweliusza czy Artura Schopenhauera.

Wyjątkową szopkę w kościele pw. św. Trójcy można odwiedzać w dni powszednie od godz. 9 do 19. W niedzielę obowiązują te same godziny, ale i jedna zasada: szopki nie wolno uruchamiać, kiedy odprawiane są Msze św.

Na dziedzińcu kościoła franciszkanów stanęła także drewniana stajenka, a w niej poza figurą Dzieciątka Jezus zagościły zwierzęta: gęsi, kucyk, owce i króliki. Przy żłóbku można pośpiewać kolędy i zrobić sobie zdjęcie.

Zakonnicy proszą jednak, aby powstrzymać się od dokarmiania zwierząt, a jeśli już, to robić to symbolicznie. Tak, aby zwierzęta nie były przejedzone. Lokatorzy stajenki mają bowiem zapewnione regularne posiłki.

Do odwiedzenia żywej szopki zachęcają również księża zmartwychwstańcy posługujący w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Strzyży. Jak co roku na wzniesieniu tuż przy świątyni stanęła drewniana stajenka, a w jej wnętrzu goszczą zwierzęta - owce, kozy, króliki oraz gęsi, kaczki, kury i perliczki. Szopkę można odwiedzać do 6 stycznia w godz. od 8 do 19. 3 stycznia po Mszy św. o godz. 15 zmartwychwstańcy zapraszają na wspólne kolędowanie przy stajence. W programie śpiewy, oscypki i ognisko.

Inne niezwykłe szopki - tyle że ruchome - zobaczyć można w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego na Suchaninie i w kościele pw. św. Judy Tadeusza na Łostowicach. Obie można odwiedzać do 2 lutego - przed i po Mszach św.