Połączeni misją

ks. Rafał Starkowicz

publikacja 16.01.2016 20:30

- Do państwa roli przykładam wielką wagę. Jesteście siewcami Bożego Słowa. I to na pierwszej linii - mówił do katechetów abp Sławoj Leszek Głódź.

Połączeni misją Moment składania życzeń był czasem wielu serdecznych rozmów ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość

Za sprawą dorocznego spotkania opłatkowego oliwska aula Jana Pawła II wypełniła się 16 stycznia tłumem katechetów. W spotkaniu zorganizowanym przez wydział katechetyczny gdańskiej kurii wzięli udział przedstawiciele kuratorium i władz oświatowych. Uroczystości przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.

- Chciałam serdecznie podziękować za możliwość spotkań z wami, kiedy mogliśmy przeżywać wspaniałe, wzruszające chwile z udziałem tych, dla których jesteśmy powołani - mówiła podczas spotkania Elżbieta Wasilenko, pomorska kurator oświaty.

Ustępująca ze stanowiska kurator podziękowała także metropolicie i katechetom za lata owocnej współpracy. - Dzięki temu, że byłam na tym stanowisku, mogłam uczestniczyć w niezwykłych uroczystościach kościelnych, na których być może nie miałbym okazji być. Myślę, że dzięki temu stałam się lepsza - dzieliła się ze zgromadzonymi.

- To, co robicie, robicie z serca. Wiem, że jesteście przekonani, że niesiecie przesłanie wiary i wartości uniwersalnych, takich jak dobro i uczciwość, To najpiękniejsze, co może się zdarzyć człowiekowi - podkreślała E. Wasilenko.

- Gorąco dziękuję pani kurator za ten piękny czas. Należą się pani duże brawa. Wpisuje się pani w piękną historię swoich poprzedników - odpowiadał abp Sławoj Leszek Głódź.

- Życzę, aby ten rok przybliżył nam wszystkim Betlejem. A Betlejem znaczy przecież "dom chleba". Obyśmy byli dobrzy jak chleb. Niech dobra atmosfera trwa w naszej wspólnocie - zwracał się do zgromadzonych metropolita.

- To spotkanie ma umocnić katechetów w ich działaniu. Uważam, że sprowadził ich tutaj nie tyle obowiązek, co pragnienie poczucia wsparcia zarówno ze strony Kościoła, jak i kuratorium. Takie spotkania dają im poczucie, że Kościół za nimi stoi, jeżeli tylko wierni są swojej misji - mówi ks. Tyberiusz Kroplewski, dyrektor wydziału katechetycznego gdańskiej kurii.

- Ostatnimi czasy obserwuję wzrost poziomu spotkań katechetycznych. Podejmowane w ich czasie tematy są wyjątkowo trafione i odpowiadają na nasze potrzeby - mówi jeden z doświadczonych nauczycieli religii. - Dzisiejsze jest wyjątkowe. Ma charakter duchowy i artystyczny. Wspólny opłatek daje nam się poczuć częścią wspólnoty. Na co dzień, podczas lekcji, jesteśmy przedstawicielami Kościoła. Tutaj możemy poczuć się specyficzną rodziną. Wspólnotą ludzi, których łączy nas misja - dodaje.

Podczas uroczystości kilkuset katechetów z zainteresowaniem obejrzało przedstawienie jasełek, przygotowanych w tym roku przez uczniów gdyńskiej szkoły podstawowej nr 40.

W spektaklu obrazującym walkę dobra ze złem wzięło udział czterdziestu uczniów. - Jesteście wspaniali. Życzę, aby diabełki stały się aniołami, a anioły nie straciły swojej anielskości - mówił ze swadą metropolita do młodych aktorów.