Poznaj najcięższy instrument świata

Jan Hlebowicz

publikacja 04.02.2016 16:24

- Od samego początku urzekło mnie brzmienie carillonu - bogate i głębokie. Niesamowite jest również to, że gra się kilkadziesiąt metrów nad ziemią, a salą koncertową są ulice, skwery, placyki znajdujące się w mieście - mówi dr Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka.

Poznaj najcięższy instrument świata Dr Monika Kaźmierczak pianistka i carillonistka, wykłada w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Artystka studiowała m.in. w Niderlandzkiej Szkole Carillonowej w Amersfoort - najsłynniejszej tego typu placówce na świecie Jan Hlebowicz /Foto Gość

Miasto Gdańsk ogłosiło ogólnopolski konkurs pt. "Fontannie bije ten dzwon". Zadaniem jego uczestników jest skomponowanie utworu na carillon kościoła pw. św. Katarzyny w Gdańsku ilustrującego pracę Fontanny Heweliusza.

Każdy z uczestników ma możliwość zgłoszenia dowolnej liczby utworów. Prace należy składać w siedzibie lub przesyłać na adres Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej do 21 marca 2016 roku.

W najbliższą sobotę o godz. 13.30 w kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku (ul. Wielkie Młyny 10, wejście do Muzeum Zegarów Wieżowych) uczestnicy konkursu będą mogli zapoznać się z budową carillonu - najcięższego instrumentu świata. W warsztatach mogą wziąć udział kompozytorzy z całej Polski, bez limitu wieku. W tajniki instrumentu wprowadzi M. Kaźmierczak.

- Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów wieżowych, na których można grać ręcznie przy pomocy klawiatury połączonej systemem drutów i przekładni z sercami dzwonów. Kiedy naciskamy klawisz, serce uderza w czaszę nieruchomego dzwonu - wyjaśnia artystka.

- Standardowy carillon, taki jak ten znajdujący się w kościele pw. św. Katarzyny w Gdańsku, liczy ok. 50 dzwonów ważących łącznie 16-17 ton. Dla porównania największy carillon na świecie pochodzący z Korei Południowej liczy 78 dzwonów i waży 70 ton - dodaje.

- Komponowanie na carillon nie jest łatwym zadaniem. Bez znajomości instrumentu trudno stworzyć utwór, który będzie prosty do wykonania. Dlatego zachęcam wszystkich, by poznali bliżej ten wyjątkowy instrument - zobaczyli, usłyszeli i zagrali na nim - podsumowuje M. Kaźmierczak.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Organizatorami konkursu są Miasto Gdańsk, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.

Rozmowa z dr Moniką Kaźmierczak na temat gdańskich carillonów w 7. numerze "Gościa Gdańskiego".