Wielki Post to nie poligon

Justyna Liptak

publikacja 10.02.2016 22:35

Archidiecezjalne rozpoczęcie Wielkiego Postu odbyło się w katedrze oliwskiej. Mszy św. przewodniczył abp senior Tadeusz Gocłowski, a homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński.

Obrzęd posypania głowy popiołem Obrzęd posypania głowy popiołem
Justyna Liptak /Foto Gość

Eucharystia Środy Popielcowej zgromadziła na wspólnej modlitwie wielu wiernych. – Dzisiejsza uroczystość ma nas tym lepiej przygotować do przeżywania tego roku, który obfitować będzie również w miłosierdzie. Chrystus, który nas do końca umiłował, podjął mękę śmierci na krzyżu ze względu na wielkie miłosierdzie, które jest największym przymiotem Bożym. Ten rok jest szczególny również ze względu na wielki jubileusz naszej ojczyzny, gdyż będziemy przeżywać 1050. rocznicę chrztu Polski – wydarzenie, które ukształtowało naszą chrześcijańską tożsamość – mówił abp Gocłowski. – Pochylmy głowę, by kapłan posypał ją popiołem, mówiąc: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Są to słowa tym ważniejsze, że z jednej strony uświadamiamy sobie fakt przemijania, a z drugiej strony zyskujemy świadomość wielkości człowieka, za którego sam Bóg oddał życie – podkreślił abp senior.

Homilię wygłosił bp Zieliński, który wielokrotnie podkreślał, że Wielki Post jest najlepszym czasem do właściwego celebrowania Roku Miłosierdzia. – Kluczem do zrozumienia tego niezwykłego czasu jest uświadomienie sobie, że okres Wielkiego Postu to nie jakiś poligon doświadczalny, który ma wytężyć nasze siły czy polepszyć kondycję fizyczną. Są to dni łaski, dlatego szkoda, że tak wiele osób świadomie rezygnuje z podjęcia trudu wyrzeczeń – mówi biskup.

Duszpasterz podkreślił również, że aby pochylić głowę z pokorą, należy właściwie rozumieć wymowę Wielkiego Postu. – To czas łaski, która przemienia, która obmywa, która pozwala nam odkryć właściwy sens życia. Przypomina, że mimo naszego zabieganego trybu życia i wszechogarniającego materializmu, to, co mamy, od Boga zostało nam ofiarowane z miłości, za darmo. Wystarczy uwierzyć w Ewangelię – przypomniał bp Zbigniew. – Wielki Post wymaga przełożenia na codzienność. Wpisania w nasze myśli, słowa i uczynki miłosierdzia, które może być dla nas szczególną okazją do wykazania się w dziele budowania cywilizacji miłości – podkreślił duszpasterz.

Arcybiskup senior po homilii pobłogosławił popiół i posypał nim głowę biskupowi Zbigniewowi, a następnie sam przyjął ten sam znak o niego. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się 40-dniowy Wielki Post. Wielkanoc przypada w tym roku 27 marca.