Aborcyjny reżim

Jan Hlebowicz

publikacja 19.04.2016 16:34

- Odkąd w USA zalegalizowano aborcję, śmierć poniosło 58 milionów niewinnych ludzi. Mniej osób zginęło podczas II wojny światowej - powiedział Nikolas Nikas, amerykański prawnik i działacz pro-life.

Aborcyjny reżim Nikolas Nikas, prezes amerykańskiej fundacji Bioethics Defence Fund, prawnik, znany antyaborcjonista i działacz pro-life Jan Hlebowicz /Foto Gość

Nikolas Nikas, prezes amerykańskiej fundacji Bioethics Defence Fund, prawnik, a jednocześnie znany antyaborcjonista i działacz pro-life 19 kwietnia wygłosił wykład na Uniwersytecie Gdańskim. Tematem wystąpienia była sprawa Roe versus Wade, czyli słynny wyrok Sądu Najwyższego USA legalizujący aborcję w tym kraju.

- Stany Zjednoczone po Chinach i Korei Północnej są najbardziej bezwzględnym "aborcyjnym reżimem" na świecie - podkreślił na wstępie amerykański działacz pro-life.

Jak poinformował N. Nikas 43 lata temu po wyroku w słynnej sprawie "Roe przeciwko Wade" aborcja została uznana w USA za legalną przez cały okres ciąży, a większość przepisów zakazujących aborcji jako "naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony prywatności". Decyzja SN uczyniła prawo do aborcji "fundamentalnym prawem konstytucyjnym" każdej kobiety, co oznacza, że żaden przepis prawa nie może się temu prawu sprzeciwiać, ani go ograniczać. Ta decyzja SN obowiązuje do dziś.

- Od momentu uchwalenia tego proaborcyjnego prawa w USA w wyniku aborcji straciło życie aż 58 milionów ludzi. Mniej osób zginęło podczas II wojny światowej. To także 1,5 razy więcej niż cała populacja Polski. Te liczby są porażające - wyliczał prawnik.

Jak wskazał mec. Nikas, ogłaszając wyrok w sprawie Roe vs. Wade, sędzia powiedział, że nie będzie rozstrzygał kwestii, kiedy zaczyna się życie, czyli - jak zauważył prawnik - zignorował absolutnie fundamentalną w tym temacie sprawę.  

-  Opierając się na uniwersalnych i zaakceptowanych przez świat naukowy kryteriach, każde ludzkie życie rozpoczyna się w momencie poczęcia. Wówczas powstaje całkowicie nowa, odbiegająca od genotypów rodzicielskich, odrębna jakość genetyczna, czyli nowa osoba ludzka. Tego uczą się studenci na wszystkich uczelniach medycznych na świecie - zaznaczył N. Nikas.

Adwokat dodał na koniec, że "prawa do prywatności", jak również prawa do aborcji, nie znajdziemy w amerykańskiej konstytucji.

Spotkanie z Nikolasem Nikasem zostało zorganizowane przez Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Międzywydziałowe Koło Naukowe im. Adama Heydla.


Aborcyjny reżim   Nikolas Nikas jest znanym ekspertem w odniesieniu do takich zagadnień jak aborcja, prawa sumienia w służbie zdrowia, klonowanie i badania na ludzkich komórkach macierzystych Jan Hlebowicz /Foto Gość Nikolas Nikas jest znanym ekspertem w odniesieniu do takich zagadnień jak aborcja, prawa sumienia w służbie zdrowia, klonowanie i badania na ludzkich komórkach macierzystych, asystowane samobójstwo.

Zaangażowany był w postępowania sądowe dotyczące klonowania człowieka, badań na komórkach macierzystych, praw sumienia w służbie zdrowia, procedur klinicznych oraz ograniczeń dotyczących tzw. późnych aborcji. Powadził konsultacje z członkami Prezydenckiej Rady Bioetycznej w Waszyngtonie. Zeznawał przed Senatem USA w sprawach dotyczących aborcji i wolności słowa.