Żonkilowa strona mocy

Jan Hlebowicz

publikacja 24.04.2016 16:05

- Żonkil to kwiat wiosenny, a wiosna to słońce, radość i energia. Żonkil symbolizuje więc z jednej strony budzące się życie, ale także nadzieję, której potrzeba szczególnie w obliczu nieuleczalnej choroby - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Żonkilowa strona mocy W zbiórkę na rzecz hospicjów włączyli się... bohaterowie Gwiezdnych Wojen Jan Hlebowicz /Foto Gość

Na Pomorzu akcja Pola Nadziei odbyła się 24 kwietnia, tradycyjnie w niedzielę. Została zorganizowana wspólnie przez hospicja z Sopotu, Gdańska, Gdyni i Pucka.

Tego dnia 5 tysięcy wolontariuszy zbierało do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych domów hospicyjnych, wręczając w zamian kwiat żonkila.

- Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko ok. 60 proc. kosztów utrzymania pacjentów. Resztę musimy pozyskać sami. Doskonałą okazją do tego są Pola Nadziei - wyjaśnia ks. Jędrzej Orłowski, dyrektor Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

- To akcja wyjątkowa, bo jednocząca wszystkie pomorskie hospicja. Jesteśmy jednością wobec problemów związanych z chorobą nowotworową - dodaje ks. Steć.  

- Wiele osób rozumie potrzeby hospicjów i chętnie włącza się w tę akcję. Nasze puszki całkiem szybko się wypełniły - zapewnia Monika, wolontariuszka.

Organizatorzy Pól Nadziei przygotowali wiele atrakcji. W Gdańsku barwny pochód z udziałem zespołu pracowników hospicjów i ich podopiecznymi przemaszerował spod Złotej Bramy do Fontanny Neptuna, gdzie wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie.

Nieopodal goście mogli skorzystać z oferty stoisk ze zdrową żywnością i przetworami regionalnymi. Z kolei dietetycy, lekarze i trenerzy personalni doradzali, jak dbać o ciało i ducha. Nie zabrakło atrakcji dla aktywnych - bieżni, rowerków, a także niespodzianek dla dzieci.

Żonkilowa strona mocy   5 tysięcy wolontariuszy zbierało do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych hospicjów Jan Hlebowicz /Foto Gość W Sopocie uczestnicy Pól Nadziei rozpoczęli wspólną zabawę od żonkilowego przemarszu ul. Bohaterów Monte Cassino do sopockiego molo.

Tam na scenie publiczność rozgrzali Katarzyna Rogalska, zespół Łosoś oraz Zespół Tańca Ludowego "Neptun" AWFiS. Szczególną atrakcją były pokazy akrobatyczne.

Atrakcje gdyńskie odbyły się na Bulwarze Nadmorskim oraz przy kompleksie Gdynia Waterfront.

Na scenie wystąpił zespół kaszubski "Koleczkowianie" oraz Alexa, która brawurowo zagrała na skrzypcach elektrycznych. Poza wydarzeniami muzycznymi i animacjami dla dzieci dostępny był również ambulans do poboru krwi oraz prowadzone zapisy do bazy dawców szpiku kostnego.

W Pucku centrum wydarzeń stał się rynek. Zaplanowano tam koncert zespołu Lustro oraz degustację wyrobów cukierniczych kół gospodyń wiejskich.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął m.in. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Patronem medialnym Pól Nadziei był "Gość Niedzielny".